Szkolny News 2008/2009


 

 

 

KLIKNIJ W ZDJĘCIE

28.07.2009

 

DYREKCJA ZSM

zatrudni od 1 września 2009r.

nauczyciela teoretycznych przedmiotów samochodowych -
budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych

 

 

 

 

 

 

 

 

   


Z
APRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

 

DYREKCJA ZSM

zaprasza wszystkich rodziców  nowoprzyjętych
uczniów do klas pierwszych na spotkanie
informacyjno-organizacyjne.

Zebranie jest "obowiązkowe", ponieważ rodzice muszą podpisać
ważne dokumenty i oświadczenia przed rozpoczęciem roku szkolnego.

(informacje:  o książkach, o wymaganiach szkolnych - prawach
 i obowiązkach uczniów, rodziców,  o bezpieczeństwie
)

7 lipca 2009 godzina 16 30
 

Listy przyjętych

> Technik informatyk
> Technik mechanik-programista obrabiarek sterowanych numerycznie CNC
> Technik mechanik-obsługa i naprawa pojazdów samochodowych
> Technik mechanik-diagnostyka eksploatacyjna pojazdów samochodowych
> Technik pojazdów samochodowych

> ZSZ-mechanik pojazdów samochodowych

 

Wszystkim nowoprzyjętym uczniom gratulujemy i życzymy miłych, niezapomnianych wakacji.

 


 

 

 

 

 

19.06.2009

 Tooo JUŻ   W A K A C J E? !!!!!!!!!!!!!!!!

 0 godzinie 10-tej  zakończył się rok szkolny 2008/2009 
- rozpoczęły się WAKACJE.

Uroczysta akademia, życzenia, podziękowania, rozdanie świadectw, kwiaty, uściski, uśmiechy. Była to też okazja do wyróżnienia laureatów i finalistów wszystkich konkurów przedmiotowych i sportowych (zarówno szkolnych, powiatowych, wojewódzkich czy ogólnopolskich). Bohaterem uroczystości był Łukasz Richter uczeń klasy 3TI - najlepszy uczeń szkoły, laureat wielu konkursów (średnia 5,5)

WSZYSTKIM UCZNIOM, NAUCZYCIELOM ORAZ DYREKCJI

ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH, NIEZAPOMNIANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI.

 

zenD
 

 

 

 

 

 

10.06.2009

 

Pożegnanie  absolwentów ZSZ

Dobieg końca 3 letni okres nauki uczniów ZSZ - mechaników pojazdów samochodowych i operatorów obrabiarek skrawających. Dziś Dyrekcja, Rada Rodziców, nauczyciele oraz uczniowie pożegnali absolwentów 3 klas. Rozdano nagrody, podziękowania dla rodziców.

Wszystkim życzymy zdania egzaminów dyplomowych,  ciekawej i dobrze płatne pracy i oczywiście zapraszamy do podjęcia dalszej nauki w szkole dla dorosłych.

zenD
 

 

 

 

 

 4.06.2009

Zaczęło się w Polsce...
 

 

Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się
w Polsce komunizm.
Joanna Szczepkowska w “Dzienniku Telewizyjnym”
 

 

Pierwsze "wolne wybory" do Sejmu i Senatu. To właśnie one ruszyły z posad bryłę Polski. Uruchomiły lawinę, która zmieniła wszystko: naszą politykę i gospodarkę, nasze życie narodowe i społeczne. Przyspieszyły ostateczny demontaż realnego socjalizmu, systemu przypieczętowanego w Jałcie przed półwieczem.


 

więcej (lekcja historii) - warto przeczytać >>

zenD

 

 

 

 

 

1.06.2009

DZIEŃ DZIECKA

 


Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem
stosunku człowieka do człowieka.
Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

 

Życzymy wszystkim dzieciakom, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i aby trwało jak najdłużej!

 

zenD

 

 

 

 

 

 26.05.2009

DZIEŃ MATKI

Czy pamiętasz …

… 26 maja - tego dnia wszystkie dzieci - zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty.

Wszystkim mamom w dniu ich święta - życzymy samych przyjemnych i słonecznych dni, szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń.
 



 

Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja).
W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to, aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu.

zenD

 

 

 

 

 

 19.05.2009


1933-2008



 

Lechosław Ulewicz – zwykły, wielki człowiek

Każdy człowiek rodzi się z wielkim sercem,
ale nie każdy z takim umiera.

 

Dziś mija 1 rocznica śmierci Profesora, Dyrektora ZSM w Świdnicy człowieka wielkiego serca.

Takim pozostał w mojej pamięci: człowiek wielkiego serca, dobry, zawsze służący innym, zawsze innym oddany. Cieszył się powszechnym autorytetem. Kochał ludzi, kochał młodzież, pełne dobroci i szacunku dla każdego człowieka. Nie obrażał się - potrafił rozmawiać z każdym. Był w stanie pochylić się nad każdym i zawsze starał się każdego wysłuchać i zrozumieć.

I takim pozostaje w naszych sercach i naszej pamięci.

zenD

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.05.2009

 

 

 

 

Mistrz kierownicy Maciej Rzeźnik w Mechaniku

W czwartek w godzinach popołudniowych gościliśmy w naszej szkole Macieja Rzeźnika i jego pilota Daniela Siatkowskiego. Załoga ta jest uczestnikiem 37 Rajdu Eliot, który rozpocznie się w piątek 15 maja na stadionie OSiR w Świdnicy

Maciej Rzeżnik i Daniel Siatkowski reprezentują Karpacki Rally Team, startują na samochodzie Suzuki Swift 1600 w klasie A6 i samochodów klasy Super 1600. Maciej jest Mistrzem Słowacji w klasie A6. W tym roku postanowił także walczyć w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Pierwszą tegoroczną rundę RSMP stanowi właśnie 37 Rajdu Eliot.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, Mistrzowie opowiadali o swoich sukcesach, jak zostać mistrzem kierownicy, zaprosili wszystkich do udziału w rajdzie i kibicowaniu rajdowcom oraz o zachowaniu bezpieczeństwa na trasach odcinków specjalnych. Nie obyło się oczywiście również bez pokazu jazdy na placu – czyli paleniu opon. Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania obdarowani zostali klubowymi czapeczkami, koszulkami i wielkimi kalendarzami.
Jak  zdradził nam mistrz Maciej "...w rajdzie chciałbym zająć punktowane miejsce tj miejsce w pierwszej ósemce.." - życzymy mu tego i  -------  tradycyjnie  szerokiej drogi i gumowych drzew.

Maciej Rzeźnik na trasie Rajdu

zenD

 

 

 

 

 

 04.05.2009
 

Nadszedł czas prawdy - kasztany zakwitły !

Dziś punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczął się maturalny maraton,
który potrwa do 21 maja.

Mamy nadzieję, że będzie dobrze, że nie zabraknie naszym wszystkim tegorocznym maturzystom wiedzy, młodzieńczego zapału no i oczywiście odrobinę szczęścia!.

NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI!

Dzisiaj zdać maturę to za mało - trzeba ją zdać bardzo dobrze lub, co najmniej dobrze,
aby dostać się na wymarzoną uczelnię.

zenD

 

 

 

 

24.04.2009
 

 

De Wips



SZPACHLA

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości,
a zarazem przyszłość do Was należy.

Nadzieja zaś zawsze jest związana z przyszłością,
jest oczekiwaniem dóbr przyszłych.

                          Jan Paweł II

 

Dziś o godz. 10.00 odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2008/2009 dla klas maturalnych technikum i liceum. Na uroczystość pożegnania absolwentów  przybyli: -dyrekcja szkoły, -wychowawcy klas, -nauczyciele, -pracownicy szkoły, -zaproszeni goście: Pan Zygmunt Worsa  Starosta Świdnicki,  Pan Krzysztof Frąckowiak Prezes SIMP Oddział Wałbrzych, Pan Jacek Durlik Dyrektor CKZ Świdnica,  -rodzice absolwentów,  -uczniowie.

Rozdanie świadectw, kwiatki, nagrody to oczywiście tylko oprawa całej pożegnalnej imprezy. Cztery czy trzy lata spędzone w szkole to dla wielu z Was najpiękniejszy okres w życiu. Niejednemu zabiło mocniej serce, zakręciła się łezka w oku. Żegnamy się z Wami życząc powodzenia i sukcesów.

Życzymy Wam spełnienia marzeń...
najskrytszych,
niech będą realne i jasne.
Marzenia spełniają się często,
niech spełnią się też WASZE własne.

Jedno z nich właśnie dzisiaj udało się spełnić!

Następne - to MATURA!

 

zenD

 

 

 

 

 

22.04.2009

 Trzecia planeta od słońca - ZIEMIA

Dziś 22 kwietnia już po raz 20 obchodzimy  Dzień Ziemi.


Obchody Dnia Ziemi 2009 odbędą się pod hasłem "Z ENERGIĄ CHROŃMY ZIEMIĘ". Festyn uświetniający to wydarzenie odbędzie się, jak co roku, na Polach Mokotowskich w Warszawie w dniu 26 kwietnia.

Światowy Dzień Ziemi to krzewienie kultury ekologicznej oraz uświadomienie światowych problemów związanych z ekologią. Dzień Ziemi to ogólnoświatowa, uświadamiająca akcja, promująca ekologiczną postawę i wskazująca na kruchość ekosystemu, w którym żyjemy.

 Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

 

POCZĄTKI

Pierwszy Dzień Ziemi miał miejsce 22 kwietnia 1970 roku w USA, a jego idea narodziła się już rok wcześniej, podczas konferencji UNESCO poświęconej środowisku naturalnemu.
Wypromował je Gaylord Nelson - amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Dzięki niemu obchody pierwszego święta przyjęły postać zbiorowego wystąpienia Amerykanów przeciwko postępującej degradacji środowiska przyrodniczego. Uroczystościom towarzyszył niespotykany wcześniej entuzjazm. W ulicznych paradach wzięło udział 20 mln osób. Dziesięć tysięcy szkół, dwa tysiące uniwersytetów, a nawet Kongres Stanów Zjednoczonych zawiesiły w tym dniu swoją działalność. 20 lat później, w 1990 r. Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie, a także po raz pierwszy w Warszawie. W obchodach uczestniczyło 200 mln ludzi ze 140 krajów.

zenD

 

 

 

 

 

 

 20.04.2009

 

 Powiatowy Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej  Motoryzacyjny
 

  17 kwietnia (piątek) w naszej szkole odbył się Powiatowy Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W konkursie wzięło udział 5 drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z całego powiatu świdnickiego.

Główne cele turnieju to: popularyzacja wśród młodzieży szkolnej przepisów o ruchu drogowym, upowszechnianie wiedzy motoryzacyjnej, a także propagowanie kulturalnych zachowań w ruchu drogowym. Ważnym elementem jest popularyzacja zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnicy pisali test, przeszli sprawdzian z historii motoryzacji, musieli wykazać się umiejętnością obsługi motoroweru, znajomością pomocy przedmedycznej  oraz na sam koniec jazdą  po wyznaczonym torze samochodem na czas.

Zwycięzcami turnieju okazali się uczniowie
naszej szkoły. Zwycięskie team otrzymał puchar oraz pamiątkowe upominki.

Organizatorami turnieju była:
Komenda Powiatowa Policji

oraz
Zespół Szkół Mechanicznych

 

zenD

 

 

 

 

7.04.2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 $ $
 $     $    $     $
 $   $    $   $
 $  $  $  $
 $$$$
  (▓▓)
  (▓▓)
    *\\\\\(█)(█)//////*
   **\\(█)(▒)(█)//**
    *\\\(█)(█)///*
   (▓▓)
   *&█&*
    *&█$%$█&*
     &█$**█**$█&
     *&█%█%█&*
     (▓▓)
     (▓▓)
      *&&&*
     *&(▒)(▒)&*
    *&(▒)(█)(▒)&*
     *&(▒)(▒)&&*
     *&&&&&*
    (▓▓)
     ]█[
     ]█[
     ]█[
     ]█[
     ]█[
     ]█[
     ]█[
     ]█[
     ]█[
     ]█[
 

 

Alleluja, Alleluja...
 

         

 

 

WESOŁYCH  ŚWIĄT

 

 

 

Wiele radości, wszelkiej pomyślności, radosnych i pogodnych świąt wielkanocnych, smacznego jajka, mokrego dyngusa, zdrowia, pogody ducha, życzliwej i pełnej ciepła atmosferze przy świątecznym stole. Niech ten wielkanocny czas zwycięstwa nad śmiercią będzie okresem zadumy i refleksji na życiem oraz nadzieją nadejścia nowego jutra.

 

Pamiętaj by w tych świątecznych dniach wysłać życzenia do twoich bliskich i znajomych. Jest to miły wyraz pamięci.

 

Wielkanoc zawierając elementy dawnych świąt wiosennych, w głównej mierze jednak jest świętem chrześcijańskim, wyznaczanym i celebrowanym przez Kościół.  Koniec Wielkiego Postu i Święto Zmartwychwstania wytycza rezurekcja.
Od XVIII wieku msza rezurekcyjna (resurrectio - łac  zmartwychwstanie) odbywa się w Wielką Niedzielę, zwaną Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego   Po radosnym okrzyku "Alleluja" (halelu-Jah - hebr.   chwalcie Boga!) kapłan oznajmiając śpiewem zmartwychwstanie Chrystusa, wyjmuje z Grobu Pańskiego Najświętszy Sakrament i trzymając przed sobą monstrancję z Hostią, prowadzi procesję dookoła kościoła   Rezurekcję kończy hymn dziękczynny i wierni radośnie rozpoczynają święto. 
Zanika już zwyczaj i uczucie wzajemnych więzi, gdy krewni, sąsiedzi i znajomi podchodzili do siebie dzieląc się radosną nowiną: "Chrystus zmartwychwstał", którą pozdrowiony potwierdzał: "Zmartwychwstał prawdziwie".  

Zwyczaje wielkanocne

Najpopularniejszy to oczywiście lany poniedziałek nazywany również śmigusem-dyngusem. Jest to zwyczaj polegający na polewaniu wszystkich woda a w szczególności dziewcząt. Zmoczone w tym dniu panny miały bowiem zwiększone szanse na zamążpójście.

Zapomnianą juz tradycją jest tzw pogrzeb  żuru. W ostatnie dwa dni postu były związane z przygotowaniami do świąt i wtedy również robiono pogrzeb żuru, była to bowiem potrawa która spożywano przez cały okres trwania postu. W tych dniach wylewano garnek z żurem.
Zapomniane również zostało widowiskowe wieszanie śledzia czyli kolejnej bardzo często spożywanej potrawy zamiast mięsa w okresie postu. Śledzia przybijano do drzewa za karę iż tak długo gościł na na talerzach domowników

Tradycja robienia świątecznych porządków jest jeszcze nam znana. Wiąże się ona nie tylko z przedświątecznym sprzątaniem, ma również znaczenie symboliczne polegające na wymiataniu z domów zimy  a wraz z nią zła i chorób.

Tradycją którą uznajemy w naszych czasach jest oczywiście Święconka. Święconką nazywamy koszyk z jedzeniem, który należy poświęcić w Wielką Sobotę.

Wielka Niedziela wiąże się również ze świątecznym śniadaniem bogatym w typowe przysmaki wielkanocne. Śniadanie jest poprzedzone uroczystym dzieleniem się jajkiem.

Pewną nowością wśród tradycji są wielkanocne prezenty od zajączka. Mają one formę słodyczy lub drobnych upominków.

Istnieje jeszcze wielkanocny przepis na poprawę urody. Jeśli dziewczyna umyje twarz w wielką Sobotę w wodzie w której uprzednio gotowały się jajka na święconkę to znikną wszystkie niedoskonałości jej urody.

zenD

 

 

 

 

 

6.04.2009

 

VII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

Słodko spożywamy matematykę i dzieje się nam jak Lotofagom;
bo skosztowawszy jej, nie chcemy już od niej odstąpić
i owłada nami jak kwiat lotosu.
Arystoteles

W CZWARTEK – 2 kwietnia – o godzinie 9.00 rozpoczął się VII Powiatowy Konkurs Matematyczny. Sześć bardzo trudnych zadań autorstwa Pana profesora Leszka Stefańskiego – rozwiązało niewielu spośród 41 startujących "zawodników" z 8 ponadgimnazjalnych szkół powiatu świdnickiego.

Wygrał Michał JACHIM z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, drugie miejsce zajęła Stanisława SANDLER z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach a miejsce III ex eguo – Agata NOWOWIEJSKA z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy Aleksander ZIĘCINA  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu.

Wyróżnienie otrzymał  Mateusz LEGUT za zajęcie I miejsca w kategorii klas niematematycznych z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy

 Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody i dyplomy,  Michał dodatkowo otrzymał Nagrodę Starosty, a opiekunowie i komisja konkursowa piękne podziękowania.
 

zenD

 

 

 

 

 

 

21.37...
02.04.2009

 

OJCZE  ŚWIĘTY  - PAMIĘTAMY!

 

 21.37.2.04.2005

 to KOD OTWARCIA BRAM NIEBIESKICH
przez Chrystusa
jednemu z Największych Ludzi Tej Ziemi

KAROLOWI WOJTYLE -  PAPIEŻOWI

I proszę abyście się za mnie modlili za życia mojego i po mojej śmierci


 

zobacz > WSPOMNIENIE O JANIE PAWLE II

 


 

zenD

 

 

 

 

 

 

24.03.2009

 

MECHANIK sprawcą efektu cieplarnianego?

W piątek 20 marca o godzinie 9:00 został otwarty VII Festiwal Nauki

W tym roku przebiegał pod hasłem:

LAS,  RYCERSTWO  I  WULKANY  ORAZ  EFEKT  CIEPLARNIANY

Wykłady i prezentacje wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, pracowników naukowych  Sudeckiego Parku Narodowego jak również prezentacje multimedialne uczniów i nauczycieli naszej szkoły - to główne atuty Festiwalu.  

Można było wysłuchać i obejrzeć bardzo ciekawe prezentacje miedzy innymi  o "Morderczych i dobrych wulkanach" Pana dr Pawła Zagórskiego, o "Globalnych zmianach klimatu" Pana doc. dr hab. Ludwika Żołnierza czy np: o "Temperaturach dzikiej natury - czyli palących problemach Gór Stołowych" naszym stałych gości z Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych panów mgr inż. Tomasza  Mazura  i mgr inż. Tadeusza Kandesefa. Klimat i atmosfera spotkań była serdeczna, miła, ciepła, nieraz gorąca, a niekiedy wręcz upalna!!

Wszystkim wykładowcom, prezenterom  w imieniu uczniów biorących udział w festiwalu serdecznie dziękujemy.

 

zenD

 

 

 

 

 

 

23.03.2009

 POWIATOWY KONKURS WIEDZY INFORMATYCZNEJ rozstrzygnięty!
 

20 marca w naszej szkole odbył się FINAŁ
 Powiatowego Konkursu Wiedzy Informatycznej Aleksander.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. Konkurs był dwuetapowy. I etap odbył się w styczniu, w którym uczniowie musieli rozwiązać Test składający się z 50 pytań oraz 10 zadań otwartych. Uczniowie, którzy otrzymali  powyżej 50 punktów przeszli do 2 etapu. Drugi etap to wykonanie prezentacji multimedialnej na jeden z pięciu do wyboru tematów. (więcej na ten temat możesz się dowiedzieć odwiedzając zakładkę _menu głównego Konkursy)

Do ścisłego finału dostało się 15 uczniów. Po dwugodzinnych zmaganiach finalistów z bardzo trudnymi zadaniami Komisja konkursowa wyłoniła pięciu laureatów.

LAUREATAMI
Powiatowego Konkursu Wiedzy Informatycznej Aleksander
zostali:

Wojciech Barylak  I miejsce - uczeń Gimnazjum Nr1 w Świdnicy
Mateusz Piwowarczyk II miejsce - uczeń Gimnazjum Nr1 w Świdnicy
Michał Smyk III miejsce  - uczeń Gimnazjum Nr2 w Strzegomiu
Piotr Studnicki IV miejsce  - uczeń Gimnazjum Nr3 w Świdnicy
Marcin Sosiński V miejsce - uczeń Gimnazjum Nr1 w Świdnicy

Wszyscy Finaliści otrzymali Dyplomy Finalistów Powiatowego Konkursu Wiedzy Informatycznej - Aleksander. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, książki oraz Dyplomy Laureatów Powiatowego Konkursu Wiedzy Informatycznej  - Aleksander. Nauczyciele Podziękowania za pracę w Powiatowej Komisji Konkursowej oraz upominki.

Nagrody ufundowali Starostwo Powiatowe, Rada Rodziców Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych, którym za tak wspaniałe wsparcie serdecznie dziękujemy.


Serdecznie dziękujemy również Dyrekcji wszystkich szkół gimnazjalnych za przeprowadzenie I etapu konkursu oraz gratulujemy opiekunom Laureatów za bardzo dobre przygotowanie uczniów do konkursu a w szczególności Pani Beacie Samoraj, Pani Edycie Męczywór, Pani Violeci Kąpali-Radziewicz oraz Panu Mirosławowi Kołodziejczykowi.

zenD

 

 

 

 

 

 

21 marca 2009

WIOSNA, WIOSNA ACH TO TY...


 


   …Wszyscy chyba za nią tęskniliśmy i już od października wypatrywaliśmy jej za oknem. Skrywana miłość każdego człowieka, pierwsza, jedyna, prawdziwa i bez zastanowienia ma wszystkie potrzebne przymioty. Jest ciepła, pełna uśmiechu, trochę kapryśna i nieco szalona, ale kochana jak nikt inny.

I przyszła, nareszcie przyszła i przyniosła z sobą tak długo wyczekiwany zapach słońca, i bazie, i uśmiechnięte twarze.

Wiosną wszystko się zmienia, wszystko wygląda inaczej. Ławki w parkach i na skwerach zapełniają się zakochanymi, na place zabaw nieśmiało wychodzą pierwsze dzieciaki, rozpoczyna się okres spacerów z koleżanką lub ... kolegą, słychać śmiechy i pierwsze, niepewne jeszcze zaloty.
Słońce, przyjemnie łaskoczące w policzki, zadowolone obserwuje jak przechodnie się uśmiechają, jak blokowiska nabierają kolorów, jak wysychają kałuże na przystankach autobusowych, a na drzewach pojawiają się liście i kwiaty…

Astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca o godzinie 12:44 czasu polskiego
(11:44 czasu UTC)

zenD

 

 

 

 

 

10.03.2009 

 

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

 

 




20 MARCA

 

zenD

 

 

 

 

 

23.02.2009

Czy warto było ...?!

 

Czy warto było ... dobrze się uczyć? Czy warto było ... odrabiać lekcje? Czy warto było ... nie opuszczać zajęć szkolnych? Czy warto było ...  aktywnie uczestniczyć i nienagannie zachowywać się na lekcji? Czy warto było ... aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły, klasy? Czy warto było ... reprezentować szkołę w konkursach i turniejach sportowych? Czy warto było ... być miłym, uprzejmym, koleżeńskim?  Czy warto było ...?

Dziś wszyscy Naj...  Naj..  za swoje osiągnięcia naukowe, za zaangażowanie  w życie szkoły, za nienaganną postawę i zachowanie, za osiągnięcia sportowe, za reprezentowanie szkoły w różnych konkursach z rąk Dyrekcji w uroczystym apelu przed frontem całej szkoły otrzymali podziękowanie i słodkie nagrody.

Spróbuj i TY. Też możesz być NAJ.

WSZYSTKIM   NaJ... SERDECZNIE GRATULUJEMY.

 

 

zenD

 

 

 

 

 

14.02.2009

 

 

 ACH………C  o   to był za       B  A  L  !!!

14 lutego 2009 w świetlicy naszej szkoły odbył się „Wielki Bal Karnawałowy” dla dzieci pracowników naszej szkoły. Zabawa była przednia, a dzieci przybyły w strojach karnawałowych. Trzeba było się przebrać – ale, w co? Ale, za kogo? W jaką postać się wcielić, aby zabłysnąć pośród innych? Pomysłowość dzieci i ich rodziców dopisała. Wśród przebrań znalazły się stroje piratów, księżniczki - od małych do pięknej starszej królewny, rycerze, Piotruś Pan, Bob budowniczy, Indianie, Batman oraz wiele innych bajkowych postaci. Wiele dzieci miało także ładnie malowane buzie w przeróżne strojne miny.
Całą zabawę karnawałową poprowadziła wspaniała czarodziejka -”trefniś” Alinka z Biełorusi. Były tańce, zabawy i konkursy. Były tańce z balonami. Nie obyło się tez bez tańca "jedzie pociąg", a także "pogoni węży" szczególnie lubianego przez dzieci. Nie zabrakło również łakoci i słodkich napojów. Dzieci i rodzice bawili się radośnie i głośno. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały
ogromne paki słodyczy.

Milo jest zobaczyć tak wiele uśmiechniętych, rozbawionych i radosnych twarzy dzieci. Jest to najlepsze podziękowanie dla wszystkich zaangażowanych w realizacje tego balu. Do zobaczenia na kolejnych balach.

zenD

 

 

 

 

 

12.02.2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miłość niejedno ma imię - Wieczór Poezji Obcojęzycznej

 

W ten śnieży i mroźny lutowy wieczór przy filiżance gorącej herbaty i aromatycznej kawy spotkali się uczniowi, nauczyciele, rodzice by spędzić wspaniałe chwile z  poezją i muzyką. Romantyczne wersety utworów J. Goethego, F. Schillera, H. Heinego, E. Dickinson i P. Nerudy o miłości, o  zdradzie, o czekaniu, szaleństwie i rozstaniu wprowadziły wszystkich w ciepły, miły nastrój. Własny wiersz recytował Tomasz Janik uczeń 4TI. Wspaniale zaprezentowali się również goście z Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych. Owacje, oklaski po zakończeniu deklamacji były dowodem uznania i podziękowania "pierwszym aktorom spotkania"  za miłe chwile.  Melancholijny nastrój i nostalgiczna muzyka udziela się wszystkim a piękne słowa poezji stały się źródłem ukojenia i nadziei na … szybką wiosnę. Wszyscy aktorzy tego miłego wieczoru otrzymali od Pana Dyrektora nagrody. Wieczór poezji zorganizowali nauczyciele Koła Języków Obcych.

 

A ten piekny wiersz - "Wszystko" Juliana Tuwima  dedykuje wszystkim zakochany

 

                        Oddać Ci wszystko: każdy sen i drgnienie,

                                         Każdy nerw ciała, każdy ruch i krok!

                                         Przeszłość - to tylko o Tobie wspomnienie.

                                         Przyszłość - to tylko Twój najświętszy wzrok!

                                        

                                         Oddać Ci wszystko: każde pulsu tętno,

                                         I grosz ostatni i ostatek sił,

                                         Trwonić dla Ciebie swą młodość namiętną,

                                         Znaczyć Ci drogę - krwią serdeczną z żył!

                                        

                                         Zaprzeć się! Bluźnić! Z Judaszem paktować,

                                         Żwir na Twej drodze w miękki piasek gryźć!

                                         Natchnioną wiarą zakrzyczeć: "Ach prowadź!"

                                         Gdy mi na własną każesz zgubę iść!

                                          

                                         A potem - oddać Ci ostatnie tchnienie,

                                         Skonać spokojnie, wiernie u Twych nóg,

                                         I wstecz spojrzawszy, wierzyć niewzruszenie,

                                         Że tak - za Ciebiem tylko umrzeć mógł.

 

 

zenD

 

 

 

 

 

06.02.2009
 

OBLĘŻENIE  mECHANIKA

6 lutego w wielkiej hali Świebodziczan odbyły się Targi Zawodoznawcze. Tłumy rządnych żaków ostro nacierały na naszą mała fortecę ZSM-PROMOTION. Niewielka 3 osobowa obsada fortecy dzięki dobrej taktyce, wielkiej waleczności i zaangażowaniu wiązała duże grupy w niewielkie czeredy, aby zasypać ich gradem niezwykłych informacji, przedstawiając  ciekawe i niesamowite perspektywy ich dalszych losów.

 

zenD

 

 

 

 

 

16.01.2009

 Wiara…   czyni cuda, czyli studniówkowe czerwone podwiązki dziewczyn z Mechanika

 

Piękna sala, balowe suknie, polonez, "Słodkiego miłego życia”, "Już za rok matura”, ”Jesteś szalona”, rock and roll po piosenki biesiadne – tak wyglądała studniówka klas maturalnych z Mechanika.

Czy Był pięknie, czy było pięknie ….    Czy było pięk ... nie….  Było SUUUPPERR…..!!!!

 

Studniówkowe zabobony

• Dziewczyny muszą koniecznie założyć czerwone majtki lub podwiązki. To przynosi szczęście na maturze. Od kilku lat – na wszelki wypadek – chłopcy też zakładają czerwoną bieliznę.
• Jeśli chłopak nie zobaczy bielizny dziewczyny, z którą się bawi – to z pewnością czeka go pech na egzaminach.
• Strzyżenie – tylko do studniówki, potem aż do matury nie można ścinać włosów (mówią, że razem z włosami ubędzie rozumu).
• Chłopak na maturę koniecznie powinien założyć garnitur, który miał na studniówce – ponoć wtedy egzaminy będą jak zabawa.

zenD

 

 

 

 

 

15.01.2009 
 

 Maturzyści zatańczyli poloneza na ŚWIDNICKIM RYNKU

 

W samo południe na Świdnickim Rynku setki maturzystów szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu   w gronie znajomych i mieszkańców Świdnicy zatańczyli ten wyjątkowy taniec by zapewnić sobie szczęście na studniówce i maturze. Był to już 5 Polonez Maturzystów, którego organizatorem jest nasza szkoła.

 

Małe co nieco o polonezie

Pierwsze wzmianki o tańcu w rodzaju poloneza pochodzą z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku. Pierwowzorem poloneza był taniec pieszy pochodzenia ludowego, który z biegiem czasu stał się znany wśród wszystkich warstw społecznych naszego kraju i otrzymał nazwę "taniec polski". Od ludu taniec ten przejęły zaścianki szlacheckie, a stamtąd Polonez trafił na dwory magnatów i królów polskich. Jest on przede wszystkim tańcem uroczystym, dostojnym, charakteryzującym się posuwistością, okazałością oraz dostojnym nastrojem. Tańczony był
(i nadal jest) podczas ważnych uroczystości, najczęściej na rozpoczęcie balu Otwiera się nim zwykle reprezentacyjne zabawy i bale, a często także widowiska. Tańczy się go w zasadzie spokojnie, płynnie, ale nie bez pewnej dynamiki, przejawiającej się zarówno w postawie tańczących, godnej, "wysokiej", jak również przyśpieszonym wydłużeniu pierwszego kroku czy w zdecydowanych, choć opanowanych gestach rąk tancerza. Tak więc godność, płynność, elegancja, a przy tym pewna, jakby przytłumiona wytwornością, dynamika są cechami charakterystycznymi tego tańca.
Od połowy XVII wieku polonez zyskał miano tańca narodowego. Pierwszym znanym kompozytorem polonezów był Michał Kleofas Ogiński, który wprowadził formę poloneza
z częścią środkową o nazwie Trio. Twórcą najwybitniejszych stylizacji polonezowych w muzyce był Fryderyk Chopin.
W swej najdawniejszej postaci, polonez zachował się w melodiach z początku XVII wieku, a znanych jako kolędy: "W żłobie leży", "Dzisiaj w Betlejem" czy też "Bóg się rodzi". Polonezy ludowe oraz zaściankowo-szlacheckie były w większości utworami śpiewanymi i miały dość jednostajną budowę rytmiczną. Natomiast polonezy dworskie charakteryzowały się instrumentalnością a na dworach królów polskich, polonez był swoistą paradą szlachty przed królem i stanowił nieodzowny element uroczystości.
 

zenD

 

 

 

 

 

 

16.12.2008 

 

 

 

Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku

 

„Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił".
Pasterze udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie
.
Ewangelia wg ś w . Łukasza 2 . 15-16

 

Niech się spełnią świąteczne życzenia,
te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i małe,
te mówione głośno lub wcale.
Niech się spełnią te wszystkie
krok po kroku, tego życzymy w Nowym Roku.

 

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. Święta, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem. Święta, do których przygotowujemy się długo i starannie. Są to dni, kiedy poświęcamy więcej czasu i ciepła swojej rodzinie, bliskim i nieznajomym.

Gdy siadamy do kolacji wigilijnej, stawiamy dodatkowe nakrycia dla tych, którzy nie mają z kim podzielić się opłatkiem. W ten dzień nikt nie powinien być samotny i opuszczony. Musimy o tym pamiętać...

Wigilia Bożego Narodzenia - najważniejszy dzień świąteczny roku. W tym dniu zapomina się o krzywdach, żalach, wybacza się ludzkie błędy i ułomności. Ludzie bez względu na stan, stopień pokrewieństwa gromadzą się wspólnie, aby zaraz po rozbłyśnięciu pierwszej gwiazdy zasiąść do wieczerzy wigilijnej. W tym dniu nie ma kłótni, sporów, wszyscy starają się być wyrozumiali dla innych, bardziej uczynni, serdeczni, a przecież ten dzień dla każdej gospodyni jest bardziej niż zwykle dniem wytężonej pracy, której celem jest uroczyste przyjęcie domowników przy suto zastawionym wigilijnym stole.


 

zenD

 

 

 

 

 

 

13.12.2008  

Czy ktoś jeszcze pamięta...

13 Grudnia obchodzimy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Stan Wojenny 13 grudnia 1981 na mocy Uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 został wprowadzony w Polsce Stan Wojenny.

12 grudnia 2008 roku CIA odtajniło dokumenty Kuklińskiego związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Z około 1000 stron dokumentów wynika, że w 1981 roku Polska, wbrew twierdzeniom Jaruzelskiego, nie była zagrożona inwazją wojsk Układu Warszawskiego a wprowadzenie stanu wojennego było przygotowywane wraz z Rosjanami od początku 1981 roku. Dokumenty Kuklińskiego pokazują także, że w początkowej fazie przygotowań Jaruzelski był przeciwny wprowadzeniu stanu wojennego (później zmienił zdanie). Przeciwnikiem rozwiązań siłowych był także ówczesny pierwszy sekretarz PZPR Stanisław Kania, zwolennikiem zaś był Czesław Kiszczak.

Pułkownik Wojska Polskiego Ryszard Kukliński w latach 1971-1981 przekazał Amerykanom ponad 40 tysięcy stron tajnych dokumentów dotyczących Układu Warszawskiego. W 1981 roku większość z jego raportów dotyczyła wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W listopadzie 1981 roku zagrożony dekonspiracją Kukliński uciekł wraz z rodziną do USA.

 

zenD

 

 

 

 

 

 

5.12.2008  

Konkurs Wiedzy Technicznej

W eliminacjach do Konkursu  Wiedzy Technicznej wzięło udział 146 uczniów, którzy mieli do rozwiązania 20 zadań z zakresu ogólnej wiedzy technicznej .

Najlepszą drużyną eliminacji została klasa IVc TS przed klasą IVa TS i IV TM. Dziesięciu najlepszych uczniów zakwalifikowało się do finału konkursu.

Finał odbył się 5 grudnia. Zwycięzcami konkursu zostali Mateusz Wachol z klasy  IVa TS i Michał Moździk z klasy IV TM, 3 miejsce zdobył  Michał Nowotnik z klasy IIIa TM.

Wszyscy uczestnicy finału i zwycięska drużyna z eliminacji otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Organizatorami konkursu byli Jolanta Wikarek i Wiesław Bylicki
 

zenD

 

 

 

 

 

 

18.11.2008  

 

 Ofiara Tuska

Miło nam donieść, że wasz kolega, ŁUKASZ RYCHTER z klasy 3 TI otrzymał za swoje fantastyczne osiągnięcia naukowe nagrodę Prezesa Rady Ministrów - roczne stypendium. Nagrodę otrzymał z rąk Pani Kurator Beaty Pawłowicz.

Łukasz tak trzymać !!!

zenD

 

 

 

 

 

 

07.11.2008 

 

 

 

 OTWARTA  LEKCJA HISTORII

Te dzień w naszej szkole  były bardzo bogate w wydarzenia, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Najpierw odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru przez uczniów klas maturalny swoim młodszym kolegom.

Następnie rozpoczęły się uroczystości z okazji
90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach oswobodziła się z więzów niewoli i osiągnęła wolność. Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień refleksją nad historią i współczesnością naszej ojczyzny. Słuchali wierszy i patriotycznych pieśni, w których jak w lustrze odbiły się losy naszego narodu.

Była to znakomita lekcja historii

zenD

 

 

 

 

 

 


04.11.2008
  

 

 

11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary,
symbol zwycięstw, symbol pamięci.

90 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

IGNACY  PADEREWSKIROMAN DMOWSKIJÓZEF PIŁSUCKIJAN PAWEŁ II - KAROL WOJTYŁALECH WAŁĘSA


Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy…
 

Święto Niepodległości jest niematerialnym pomnikiem naszej historii, przy którym zbieramy się jako naród i społeczeństwo polskie co roku. Jak każdy pomnik, ma on uczyć, uzmysławiać, przypominać o wydarzeniach i ludziach, którym tak wiele zawdzięczamy.

Oddajmy im należny hołd i szacunek, to tylko dzięki tym, którzy walczyli o wolność, możemy żyć we własnej ojczyźnie. To ich dziedzictwo i zasługa - to ich walka, nadzieja i wiara. Jesteśmy im za to wdzięczni. Wiemy, że nie wolno nam zmarnować tego, co uczynili dla Polski.

 

Dnia 11 listopada, 1918 roku dużo się wydarzyło. Po czterech lat wykrwawiających zmagań, walczące strony podpisały w Compiegne zawieszenie broni, które przyniosło koniec Wielkiej Wojnie. Karol I, ostatni cesarz Austro ­-Węgier abdykował. Tego samego Dnia, w Warszawie, Rada Regencyjna, z namaszczenia państw centralnych, pełniąca rolę rządu tymczasowego Królestwa Polskiego, przekazała naczelne dowództwo nad polskim wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Poprzedniego dnia komendant Legionów przybył do Warszawy z Magdeburga, gdzie od roku był więziony. Piłsudski odmówił wówczas złożenia cesarzowi Niemiec przysięgi wierności, a walczące dotychczas, po stronie państw centralnych Legiony zostały rozwiązane.

Czy 11 listopada Polska odzyskała niepodległość?

Wiadomo że był to długi proces, ale tego dnia na ulicach wszystkich polskich miast trwał festyn, rozbrajano Niemców, a ludzie nie mieli wątpliwości, że świętują odzyskanie niepodległości. Atmosferę i radość jaka wtedy panowała, można porównać do czasów pierwszej Solidarności. Dzień był przełomowy, ale trzeba pamiętać, że to nie był koniec kształtowania się granic i systemu politycznego Rzeczpospolitej, sklejonej z kawałków trzech mocarstw. W bliskiej przyszłości czekały ją zwycięstwa i porażki w powstaniach, plebiscytach, wojnach, ogłoszenie konstytucji, wybór pierwszego prezydenta i jego zabójstwo...
11 listopada jest nierozerwalnie związany z Józefem Piłsudskim, który utożsamiał najlepsze cechy Polski: niezależnej, bohaterskiej i nieugiętej. Komendant budził w ludziach takie uczucia, jakie siedemdziesiąt lat później budził w Polakach papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa i Solidarność. 11 listopada Polacy czuli, że po 12 dekadach odradza się Rzeczpospolita.

zenD

 

 

 

 

 
 

 


 

 

31.10.2008 

 

 

 

PAMIĘĆ I ŚWIADECTWO

                          1 listopada. Każdy, nawet dziecko wie co to za dzień, gdzie się wtedy udajemy, po co i dlaczego.
Święto Zmarłych. Porządkowanie grobów, kupowanie zniczy, wiązanek chryzantem, spotkania rodzinne na odwiedzanych cmentarzach. Każdy chciałby spędzić te święta przy mogiłach najbliższych. Jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem , nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, do dzielenia się troskami, kłopotami i radością.
Kim była bliska nam osoba? Czy wystarczy kupić kwiaty, zapalić znicz i odmówić modlitwę, by oddać Jej należny hołd? Może nadeszła okazja, aby poświęcić Jej trochę więcej czasu. Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny, to także dobra lekcja dla naszych dzieci. Aby kiedyś, nad naszym grobem, spotykały się nasze dzieci, wnuki, prawnuki, kuzyni, kuzyni kuzynów ... . ad futuram rei memoriam - na przyszłą rzeczy pamiątkę. Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej obyczajowości.

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

zenD

 

 

 

 

 

 

14.10.2008

 

Dzień Edukacji Narodowej 

W dniu dzisiejszym obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły dużo zdrowia, spokoju oraz wielu sukcesów zawodowych.

Tradycyjnie z okazji Dnia Nauczyciela odbyła się uroczysta akademia. W akademii uczestniczyli  pracownicy szkoły, uczniowie, nauczyciel.

 

Nauczyciel to taki dziwny człowiek, za którym zazwyczaj się nie przepada. Co ciekawe, po latach okazuje się, że z uśmiechem wspominamy znienawidzoną matematycę albo kolesia od fizyki.

W moim życiu spotkałam wielu wspaniałych nauczycieli. Najsilniejsze jednak piętno na mnie odcisnęli fantastyczna polonistka Stefania Sobańska, wspaniały matematyk Stanisław Kościk czy wychowawca Juliusz Bujalski, którym przy tej okazji chciałbym życzyć dużo słońca, zdrowia, uśmiechu i radości  - Dziękuję.....   (zenD.)

 

 

 

 

 


13.10.2008

 



VII DZIEŃ PAPIESKI 

pod hasłem "Jan Paweł II - Wychowawca Młodych"
 


Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest,

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

 Papież Jan Paweł II
 

Jan Paweł II nieustannie kształtował młode pokolenie. Traktował go jako nadzieję Kościoła i przyszłość świata. Apelował do młodych, aby nie lękali się młodości, głębokich pragnień szczęścia, prawdy i piękna, aby własne powołanie życiowe budowali na poszanowaniu prawdy, godności i praw osoby ludzkiej, aby wreszcie poszukiwali Chrystusa i kochali Go jako Tego, który nigdy nie zawodzi.

Tegoroczny Dzień Papieski  obchodziliśmy w naszej szkole  integralnie z 30. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Rzymie. Miał on również  przypominać i przybliżać postać Jana Pawła II, bez której trudno sobie wyobrazić kształt współczesnej Polski. Wspominaliśmy wielkiego papieża, wielkiego filozofa, a przede wszystkim - wielkiego człowieka - podczas uroczystego „apelu- posłania”, które odbyło się w kościele Najświętszej Marii Panny w Świdnicy. Uczniowie przypominali życie i dzieło tego wybitnego, a jakże skromnego sługi Bożego. To był czas na chwilę zadumy i refleksji.

Uroczystość przygotowali uczniowie
pod kierunkiem ks. Łukasza Kowalczuka i ks. Mateusza Szweda

 

zenD

 

 

 

 

 

 


9.10.2008
 

 

OTRZĘSINY

Zgodnie z coroczną tradycją 9 października w Naszej Szkole odbył się chrzest klas pierwszych. Pierwszaki przygotowały krótką prezentację swojej klasy, a następnie reprezentanci zespołów klasowych i WYCHOWAWCY klas wzięli udział w różnych "KONKURSACH" przygotowanych przez swoich starszych kolegów.

Zabawa była przednia o czym świadczą wykonane fotki

 

zenD

 

 

 

 

 

 

4.10.2008

my też sprzątaliśmy ŚWIAT !?

W sobotę odpracowywaliśmy dzień 10 listopada. W związku z tym, że pogoda dopisała, mogliśmy uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata 2008".  Tegoroczna edycja akcji  przebiega pod hasłem „Ziemia w Twoich rękach”. Nasi młodsi koledzy sprzątali teren wokół szkoły, natomiast starsi uczniowie "strzelnicę".

Sprzątanie świata to nazwa międzynarodowej kampanii odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem, ważniejszym niż usunięcie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania, jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się tam w 1989r. Wówczas 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. W Polsce „Sprzątanie świata” przeprowadza się co roku, począwszy od 1994r. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

zenD

 

 

 

 

 


1.10.2008
 

STYPENDIA   Rotary Club Świdnica-Wałbrzych

Club Rotary Świdnica-Wałbrzych działa od 1995 roku. Celem Rotary Club  jest pobudzenie
i wspieranie idei służby jako podstawy szczytnej działalności, jest prowadzenie działalności charytatywnej o charakterze humanitarnym i edukacyjnym, a także krzewienie standardów etycznych w życiu zawodowym.

Miło nam poinformować, że Club Rotary "Świdnica - Wałbrzych" na kolejny rok szkolny ufundował stypendia dla wybitnie zdolnych uczniów z gimnazjów i szkół ponad-gimnazjalnych.

Stypendium w wysokości 2000 zł otrzymał uczeń naszej szkoły Piotr Bartnicki.
Serdecznie gratulujemy Piotrowi
.

zenD

 

 

 

 

 


23
.09.2008
 
Wygraliśmy w "NOGE"

Dziś na naszym szkolnym stadionie  odbył się finał Powiatowych Zawodów Piłki Nożnej szkół ponadgimnazjalnych.
 

Zwyciężyła reprezentacja naszej szkoły.
 

Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących ze Strzegomia. Kolejne miejsca zdobyli: Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych i Zespół Szkół Ekonomicznych ze Świdnicy.

/ wielka szkoda, że w takie znaczącym zwycięstwie nie mogli uczestniczyć uczniowie  całej szkoły /

zenD

 

 

 

 

 

19.09.2008

 

Przełaje

W Łażanach odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe szkól ponadgimnazjalnych. W PRZEŁAJACH wzięło udział około 200  chłopców i dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego.

W kategorii chłopców zwyciężył uczeń naszej szkoły Przemysław Filipczak

 

 

 

 

 

 

 


17-19
.09.2008

 

 

Rajd MECHANIKA

 Tradycyjnie wrzesień to miesiąc wycieczek, rajdów i innych wyjazdów.  W dniach 17-19 września szkoła opustoszała by uczestniczyć, jak co roku w Rajdzie MECHANIKA - KARKONOSZE 2008.

 

 

 

zenD

 

 

 

 

 


10
.09.2008
 

Bolesław Gromnicki SHOW

10 października 2008 r. w naszej szkole gościł Bolesławem Gromnickim.

Czy stary mistrz parodii, satyry, pastiszu, kabaretu rozbawił młodzież i nauczycieli?

Artysta śpiewał, parodiował czołowych polityków polskich, naśladował różnorodne instrumenty muzyczne. Swoje show wzbogacił pokazem iluzjonistycznym. Bolesławowi Gromnickiemu akompaniował Pan Mieczysław Boumler.

Spotkanie upłynęło w miłej, radosnej atmosferze, wszyscy bawili się świetnie, artysta wciągnął do zabawy zarówno młodzież, jak i nauczycieli.

 

zenD

 

 

 

 

 

 


09.09.2008


 
ORŁY - SOKOŁY - HEROSY

W świdnickim Domu Nauczyciela odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych maturzystów, laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim oraz  sportowców, którzy odnieśli sukcesy sportowe na zawodach ogólnopolskich.
Jak co roku, Pan Starosta Zygmunt Worsa, Pan Stanisław Szelewa, Pan Tadeusz Zawadzki oraz Paweł Durlik wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne  naszym Orłom - Sokołom - Herosom.

Wśród nagrodzonych byli również uczniowie naszej szkoły

 

zenD

 

 

 

 

01.09.2008

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego


I TY też możesz
rozpocząć naukę w naszej szkole...

                   Z A P R A S Z A M Y !!!

 

zenD