facebook

Szkolny News  2016/2017


 

R O C Z N I K I  SZKOLNEGO NEWS'A > | 2006-2007 | 2007-2008 | 2008-2009 |  2009-2010 | 2010-20112011-2012 | 2012-2013 | 2013-2014 | 2014-2015 I 2015-2016

             Zdjęcia z różnych wydarzeń szkolnych można obejrzeć otwierając różne roczniki NEWSÓW począwszy od roku 2006 do 2012 
klikając w małe zdjęcie po lewej stronie danego wydarzenia. Zdjęcia od roczników 2013 tylko na FACEBOOKU.

 

 

24.08.2017

PIERWSZY
DZWONEK

 

 

 

Zapraszam na uroczystość Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018,
która odbędzie się w poniedziałek
4 września 2017 roku - godzina 9:45

 

Zbiórka:  godz. 8:45  -  Klasy I;   godz. 9:30  -  Klasy II, III, IV
 

 

29.06.2017

 

 

Wspaniałych wakacji dla Wszystkich.

 

Wszystkim Nauczycielom Pracownikom, Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę, życząc jednocześnie, by nadchodzący okres wakacji był czasem radości i odpoczynku.

Wszystkim Uczniom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły. Życzymy również wielu fantastycznych przygód i spotkań z interesującymi ludźmi, nawiązujcie nowe, wartościowe przyjaźnie. Jesteśmy przekonani, że w tym bardzo przyjemnym okresie znajdziecie więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji.
W każdej sytuacji unikajcie brawury i bezmyślności – u siebie i innych! Wypoczywajcie bezpiecznie!

 

  Dyrekcja ZSM
       

 

 

 

20.06.2017

 

OSTATNI   DZWONEK !

 

Wasi ukochani wychowawcy,
nauczyciele oraz Dyrekcja
zapraszają wszystkich uczniów
na uroczyste zakończenia roku szkolnego
 

w piątek
godz. 8.15
 



/po apelu - wręczenie świadectw w salach lekcyjnych/

 

 

 

9.06.2017

Plażówka

 

Dzisiaj w Finale Strefy Wałbrzyskiej, drużyna Mechanika zajęła dobre V miejsce, przy odrobinie szczęścia w losowaniu mogło być wyżej. Pierwszy mecz przegraliśmy z przebudowaną drużyną Ekonomika 0:2 (-10,-12), w drugim meczu ulegliśmy IV LO z Wałbrzycha, jak się okazało późniejszymi mistrzami, 0:2 (-4-10). W meczu o piąte miejsce wygraliśmy z LO Ząbkowice Śl. 2:0 (7,5).

Gratuluję mojej drużynie, która grała w składzie: Bartosz Lukaszczyk IIIa T, Kamil Sadowski IV a T i Damian Majchrzak III b T. Bartek został najlepszym zawodnikiem drużyny, również gratuluję. Życzę sukcesów w finale dolnośląskim zawodnikom z Ekonomika.

 

Piotr Godula

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

 

 

8.06.2017

Finał krajowy

XXI
 Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

 

x


   W dniach 6-7.06.2017r. w Poznaniu miał miejsce XXI Finał Krajowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Naszą szkołę i województwo dolnośląskie reprezentowała drużyna w składzie: Mikołaj Balant, Paweł Kuś i Damian Majchrzak. Opiekunem drużyny był pan Jarosław Natanek.

Pierwszego dnia turnieju młodzież zmagała się z testami wiedzy z przepisów ruchu drogowego, skrzyżowań i historii polskiej motoryzacji. Uczestnicy finałów mieli również możliwość zwiedzenia Poznania, zapoznania się z jego historią.

Drugiego dnia miały miejsce zmagania w konkurencjach praktycznych, czyli obsługa codzienna pojazdu, pierwsza pomoc przedmedyczna i jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem.  Wszystkie konkurencje odbywała się na Torze Poznań, na którym odbywa się wiele imprez związanych z wyścigami samochodowymi. Poziom przygotowania wszystkich drużyn reprezentujących 16 województw był naprawdę wysoki i wyrównany. O kolejności zdobywanych miejsc podczas prób jazd sprawnościowych decydowały  setne części sekundy.

Zwyciężyła drużyną drużyna reprezentująca województwo wielkopolskie z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu.

 Nasz drużyna pomimo zawziętej rywalizacji zdobyła X miejsce w Polsce, co jest wielkim sukcesem, ponieważ ostatni raz mieliśmy możliwość reprezentowania naszego województwa w roku 2010.

Wielkie gratulacje dla naszych mistrzów motoryzacji.

Jarosław Natanek

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u


 

2.06.2017

 

BRAWO
ŚWIDNICA!

VII MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

 

W dniach 31.05.-1.06.2017 reprezentacja naszego powiatu w składzie: Alicja Kot, Zuzanna Brzóska(obie z I LO Świdnica), Jakub Pawłowski (II LO Świdnica) i Michał Spisak (ZSM Świdnica) wzięła udział w VII Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym dla powiatów partnerskich: kartuskiego, łowickiego, świdnickiego i tatrzańskiego.

W tym roku konkurs odbył się w Łowiczu. W konkursie są 2 różne części: indywidualna - w pierwszym dniu i grupowa – w drugim dniu Konkursu.
 

W etapie indywidualnym zwyciężyli:

         Jakub Pawłowski - I miejsce ,
         Alicja Kot ze Świdnicy i Dagmara Damps z Kartuz – II miejsce,
         Zuzanna Brzóska ze Świdnicy i Kacper Pałczyński z Łowicza – III miejsce.
 

W etapie drużynowym, który odbył się drugiego dnia konkursu zwyciężyła drużyna powiatu świdnickiego, zdobywając I miejsce! Serdecznie gratulujemy naszej drużynie i cieszymy się z tego, że tak tęgie matematyczne umysły mieszkają w naszym powiecie.
 

Podczas pobytu w Łowiczu młodzież uczestnicząca w zmaganiach konkursowych mogła się lepiej poznać i zaprzyjaźnić, spędzając wspólnie czas na zwiedzaniu okolicy. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć Łowicz, Muzeum- Pałac i Park w Nieborowie oraz Ogród Arkadyjski Heleny Radziwiłłowej w Arkadii.
Powiat łowicki ufundował wspaniałe nagrody dla zwycięzców Konkursu.

 Nagrodą za I miejsce był laptop, za II miejsce tablet, a zdobywcy I miejsca drużynowo otrzymali słuchawki bezprzewodowe. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali przepiękne zestawy łowickich pamiątek.


Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w następnym konkursie za rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

2.06.2017

 

Mechanik mistrzem Powiatu w siatkówce  plażowej.


     W rozegranych dzisiaj, systemem "brazylijskim", rozgrywkach w piłce plażowej, moja drużyna, która grała w składzie "Lukas" Bartosz Lukaszczyk IIIa T i Kamil Sadowski "Szeryf"  IV a T  oraz rezerwowy Damian Majchrzak III b T, niespodziewanie sięgnęła po tytuł mistrzowski. Zaczęło się od porażki 1:2 (15:9, 13:15, 7:11) z I LO. Potem wygraliśmy z ZSB-E 2:0 (15:5, 15:12)i II LO 2:0 (15:7, 15:8).

W półfinale znowu trafiliśmy na na I LO, tym razem to my wygraliśmy 2:1 (16:14, 11:15, 15:13) i znaleźliśmy się w finale. Tam na nas już czekali faworyzowani uczniowie z ZSE. Po zaciętym boju pokonaliśmy ich 2:1 (15:10, 12:15, 15:13) Ekonomik miał 5 piłek meczowych!!.

Gratuluję chłopakom super gry w pełnym słońcu.

 

Piotr Godula

 

 

 


 

 

 

 

 

1.06.2017

PRZECZYTAJ

LIST
INTENCYJNY

ŚWIDNICKI „MECHANIK” Z VOLKSWAGENEM

 

Od września 2017 roku uczniowie branży samochodowej ŚWIDNICKIEGO „MECHANIKA” będą realizować kształcenie praktyczne w firmie FW JODKO-SCHIEWE - AUTORYZOWANYM DEALERZE VOLKSWAGENA, z którym ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH W ŚWIDNICY podpisał w dniu 31 maja 2017 roku list intencyjny o współpracy.

Jest to olbrzymie wsparcie dydaktyczne dla szkoły, które dzięki wsparciu tak ważnego partnera strategicznego, umożliwi uczniom poznanie najnowszych technologii z zakresu konstrukcji, obsługi i naprawy oraz diagnostyki samochodowej.

 

Krzysztof Anklewicz

 

 

 

 

1.06.2017

Mistrzowie Streetballa

 

     Mechanik mistrzem Powiatu w Streetballa. Na rozegranym dziś boisku szkolnym III LO, drużyna ZSM nie miała sobie równych i po raz pierwszy w historii szkoły sięgnęła po I miejsce w ulicznej odmianie koszykówki. Zaczęło się od zwycięstwa z II LO 6:3.

     Bardzo dramatyczny przebieg miało spotkanie ćwierćfinałowe, w którym moja drużyna zmierzyła się z LO Strzegom, na minutę przed końcem regulaminowego czasu gry przegrywaliśmy 2 punktami, po kilku niecelnych próbach, piłka znalazła się w posiadaniu Bartka "Lukasa" Lukaszczyka z III a T, który równo z gwizdkiem sędziego, wykonał celny rzut zza linii 6.75 z prawej strony kosza, doprowadzając do dogrywki. W 3 minutowej dogrywce, Lukas trafił spod kosza i wygraliśmy mecz 12:11. Mecz półfinałowy wygraliśmy z ZSnr1 10:7, kontrolując wydarzenia na boisku.

    W finale spotkaliśmy się powtórnie z II LO i powtórnie pokonaliśmy licealistów tym razem 7:3, gratuluję moim podopiecznym za świetną grę.

Skład: Bartek "Lukas" Lukaszczyk III aT, Oskar Dużyński III aT, Bartek Musielewicz II b Z i Mateusz Dąbal I aT.

 

Piotr Godula

 

 

 

 

 

 

 

 

26.05.2017



 

Informacji dla tegorocznych absolwentów
klas 4 technikum:

 

We wtorek 30 maja o godzinie 12.00
odbędzie się wręczenie Dyplomów Technika
 oraz certyfikatów Europass.

25.05.2017
 

PRZECZYTAJ

LIST
INTENCYJNY

Firma Logintrans będzie szkolić Spedytorów z Mechanika

 

     9 maja br. pomiędzy naszą szkołą a firmą Logintrans sp. z o.o. został podpisany list intencyjny, będący konsekwencją nawiązanej niedawno współpracy. Grupa Logintrans świadczy usługi dla całej branży transportowej w Polsce i Europie. Korzyścią dla naszych uczniów i nauczycieli będzie możliwość korzystania z zasobów Wirtualnej Akademii TransEdu, działającej jako część systemu Trans.eu.

    Logintrans współpracuje obecnie z 50 ośrodkami akademickimi w kraju i pracodawcami transportu drogowego, a szkołom takim jak nasza udostępnia nieodpłatnie wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dodatkowo dzięki kursom obecnym na tej stronie, nasi uczniowie będą mieli szansę zdać egzamin z wybranej przez siebie kategorii i otrzymać oficjalny Certyfikat TransEdu.

Zapraszamy do TECHNIKA SPEDYTORA

 

Krzysztof Anklewicz

22.05.2017

Zwycięzca
 turnieju



Mikołaj
Balant

 

WIELKI SUKCES DRUŻYNY Z MECHANIKA

 

     W dniu 20 maja 2017r. miał miejsce finał wojewódzki Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Tradycyjne jak każdego roku drużyna z naszej szkoły po wygraniu etapu powiatowego reprezentowała nas na arenie wojewódzkiej. Zmagania odbywały się zarówno w części teoretycznej poprzez rozwiązywanie testów z takich dziedzin jak przepisy ruchu drogowego, skrzyżowania oraz historia motoryzacji, a także w części praktycznej, czyli jazda sprawnościowa samochodem, jazda sprawnościowa motorowerem, obsługa pojazdu i pierwsza pomoc przedmedyczna.

     Nasza drużyna w składzie Mikołaj Balant, Paweł Kuś i Dawid Błaszczak pod opieką pana Jarosława Natanka wykazała się wielką wiedzą i olbrzymimi umiejętnościami. Paweł Kuś zajął pierwsze miejsce indywidualnie w jeździe sprawnościowej samochodem i motorowerem. Mikołaj Balant zajął miejsce drugie w jeździe sprawnościowej motorowerem. Po podliczeniu punktów ze wszystkich konkurencji najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się

Mikołaj Balant,
 a nasza drużyna wygrała finał wojewódzki.
 

    To wielki sukces i możliwość reprezentowania województwa dolnośląskiego podczas finału ogólnopolskiego, który w tym roku odbędzie się w Poznaniu w dniach 6-7 czerwca.

Jeszcze raz gratulujemy naszej drużynie i życzymy równie wielkiego sukcesu w Poznaniu.

 





 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

 

 

03.05.2017

 

 

 

 

 

M A T U R A  rusza!
 

W czwartek 4 maja rusza maraton egzaminacyjny. Jutro o godzinie 9.00 maturzyści z całej Polski przystąpią do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Nie poddawajcie się!
 Pokażcie się z jak najlepszej strony!
Cała nasza społeczność szkolna trzyma za Was kciuki.

 

P O W O D Z E N I A!

 

 

zenD

 

 

 

 

2.05.2017

 

 

KLIKNIJ
I PRZECZYTAJ

Konstytucja Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r.

 

 

 

 

Święto Narodowe 3 Maja

 

 

3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie, doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia.

Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, którym przypisuje się ostateczną jej redakcję. Uchwalenie Konstytucji w przyspieszonym trybie - dla zaskoczenia chwilowo nieobecnych w Warszawie przeciwników - zostało przeprowadzone przez powstałe w sejmie i wokół niego stronnictwo patriotyczne, którego jednym z przywódców stał się marszałek sejmu Stanisław Małachowski. Konstytucja wzmocniła władzę wykonawczą, rozszerzyła prawa mieszczan, chłopom zapewniła „opiekę prawa i rządu”.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za  święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas  zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione.
Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, dniem wolnym od pracy. Od 2007 roku jest również świętem narodowym Litwy. 


 

Z okazji święta 3 Maja w naszej szkole obyło się szereg audycji radiowych
przypominające te historyczne bardzo ważne wydarzenia.

 

 

W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król polski, wielki książę litewski, ruski, pruski ,mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernichowski, wraz z stanami skonfederowanymi w liczbie podwojnej naród polski reprezentujący.

Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucyi Narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą

Konstytucyję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to Konstytucyi dalsze ustawy Sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają.

 

 

 

zenD

 

 

 

28.04.2017

ZAKOŃCZENIE
ROKU
SZKOLNEGO
2016/2017

 

To już jest koniec, ..., jesteście wolni ...

 

W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości, 
a zarazem przyszłość do Was należy.

Nadzieja zaś zawsze jest związana z przyszłością, 
jest oczekiwaniem dóbr przyszłych.

                          Jan Paweł II

 

Dziś o godz. 11:.00 odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017 klas maturalnych technikum. Na uroczystość pożegnania absolwentów przybyli: dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, nauczyciele, pracownicy szkoły, zaproszeni goście: Pan Zygmunt Worsa wicestarosta Świdnicki, Pan Krzysztof Frąckowiak Prezes SIMP Oddział Wałbrzych, Pan Stanisław Godula wiceprezes SIMP Oddział Wałbrzych,  Rada Rodziców, rodzice absolwentów,  uczniowie.

Rozdanie świadectw, kwiatki, nagrody to oczywiście tylko oprawa całej pożegnalnej imprezy. Cztery lata spędzone w szkole to dla wielu z Was najpiękniejszy okres w życiu. Niejednemu zabiło mocniej serce, zakręciła się łezka w oku. Żegnamy się z Wami życząc powodzenia i sukcesów.

 

Życzymy Wam spełnienia marzeń...
najskrytszych,
niech będą realne i jasne.
Marzenia spełniają się często, 
niech spełnią się też WASZE własne.


Jedno z nich właśnie dzisiaj udało się spełnić!

Następne - to MATURA

 

zenD

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

 

 

22.04.2017
    

Kolejny krok ku nowoczesności – Świdnicki „Mechanik” 
na Politechnice Wrocławskie

 

W dniu 20.04.2017 roku uczniowie ŚWIDNICKIEGO „MECHANIKA” wzięli udział w szkoleniu „Pomiary 3D w praktyce”, które odbyło się na politechnice Wrocławskiej w ramach projektu „Zawodowy Dolny Śląsk”.

Głównym celem szkolenia było teoretyczne i praktyczne poznanie najnowocześniejszych współrzędnościowych optycznych metod pomiarowych wykorzystanych w praktyce przemysłowej.

Maszyny umożliwiają pomiary przestrzenne skomplikowanych elementów, posiadają systemy pomiarowe do pomiarów w trzech osiach współrzędnych XYZ oraz sondę do lokalizacji położenia powierzchni elementów. Dzięki napędom i komputerowi ze specjalnym oprogramowaniem umożliwiają pomiary w trybie automatycznym.

Jedną zalet tej techniki jest wykonywanie pomiarów przedmiotów o skomplikowanych kształtach, których nie można zmierzyć za pomocą podstawowych przyrządów warsztatowych (suwmiarek, mikrometrów czy czujników).

Uczniowie po ukończeniu szkolenia otrzymali certyfikaty w zakresie umiejętności obsługi współrzędnościowych optycznych metod pomiaru.

Krzysztof Anklewicz

 

 

 

 

22.04.2017
   

 

 

Konkurs "TOP - MECHANIK OPERATOR OBRÓBKI SKRAWANIEM"
____________________________
                                  II EDYCJA

 

     Najzdolniejsi uczniowie 11 KWIETNIA rywalizowali w drugiej edycji konkursu „TOP Mechanik-Operator Obróbki Skrawaniem”. Jego organizatorem była  Fundacja ALAE-Skrzydła Rozwoju ze Świebodzic.

     Do konkursu zgłosili się uczniowie technikum (technik mechanik) i zasadniczej szkoły zawodowej (operator obrabiarek skrawających). Konkurs był zorganizowany oddzielnie dla każdego typu szkół: technikum (klasa I – poziom T1; klasy II-IV – poziom T2) i zasadniczej szkoły zawodowej (klasa I – poziom Z1, klasy II-III – poziom Z2). Ostatecznie ocenie poddanych zostało 34 uczniów ze szkół z Wałbrzycha, Świdnicy, Świebodzic, Bielawy, Ząbkowic Śląskich, Dzierżoniowa i Kamiennej Góry.

Nasze drużyny zajęli odpowiednio:

-poziom Z1 - III miejsce  Paweł Felich, Marceli Wilczyński  (klasa 1aZ)

-poziom Z2 - III miejsce Mateusz Karniłowicz, Adrian Rudzik (klasa 3aZ)

-poziom T1 - IV miejsce Sebastian Drąg, Norbert Szakiel (klasa 1aT)

-poziom T2 - IV miejsce Maciej Michałowski, Jan Rosicki (klasa 4aT)

Opiekunami naszych drużyn byli J. Wikarek i W. Bylicki

 

G R A T U L U J E M Y!

 

 

 

 

 


22.04.2017
  

GRATULACJE
OD CAŁEJ
SPOŁECZNOŚCI
MECHANIKA

Samochodowy Mistrz z "Mechanika"

 

    Absolwent Mechanika
Damian Lempart,
wyścigowym wicemistrzem Polski Hour Race
Klasa DN5

 

 

          Damian jest studentem Wydziału Techniczno-Inżynieryjnego PWr, zawodnikiem  reprezentującym zespół MMM Racing Wydziału Techniczno-Inżynieryjnego PWr oraz zawodnikiem TMSM "SPARTA" Wrocław.

Startuje  na  BMW E36 318is w klasie do 2000 cm3.

 

więcej informacji  > T U T A J

 

 

 

 


18.04.2017
 

 

 Ponowny
wspaniały
sukces

MICHAŁA
SPISAKA

 

 

 

XV Powiatowy Konkurs Matematyczny
 

                



       11 kwietnia 2017 roku po raz piętnasty  w naszej szkole pod patronatem starosty powiatu świdnickiego, pana Piotra Fedorowicza odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny.

Tego dnia 42 uczniów, najlepszych matematyków z liceów i techników naszego powiatu zmierzyło się z zadaniami konkursowymi. W tym samym czasie, te same zadania rozwiązywali uczniowie powiatów partnerskich: kartuskiego, łowickiego i tatrzańskiego.

W każdym powiecie wyłonieni zwycięzcy tworzą czteroosobowe drużyny, które będą reprezentowały swój powiat w VII Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym. W tym roku finał odbędzie się w powiecie łowickim.

Naszą drużynę utworzą: Alicja Kot z I LO w Świdnicy, która zajęła I miejsce, Michał Spisak z ZSM w Świdnicy – II miejsce, Jakub Pawłowski z II LO w Świdnicy – III miejsce oraz Zuzanna  Brzóska z I LO w Świdnicy – IV miejsce.  Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że po raz pierwszy  w historii Powiatowego Konkursu Matematycznego jedno z czołowych miejsc zajął uczeń naszej szkoły – Michał Spisak. Michał jest uczniem  II klasy technikum mechanicznego  i zajął II miejsce w konkursie!

Ponadto spośród pozostałych osób Jakub Dziewisz z I LO w Świdnicy otrzymał wyróżnienie w kategorii uczniów klas niematematycznych. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursie międzypowiatowym!

Organizatorkami konkursu są panie Beata Wachel-Sierzputowska,
Adrianna Świder, Monika Brachmańska.

 

 

 

 

 


17.04.2017
 

 

XIII
KONKURS MATEMATYKA
I LOGIKA

 

 

 

Wspaniały  sukces Michała Spisaka
 

     Michał Spisak po raz drugi z rzędu zajął 1 miejsce w Finale MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU „LOGIKA I MATEMATYKA”. To była 13-sta edycja tego konkursu, a tegoroczny finał został przeprowadzony w Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu w dniu 24.03.2017.  W zeszłym roku Michał, obecnie uczeń II klasy technikum o profilu programista obrabiarek CNC, również zdobył 1 miejsce w tym konkursie, pokonując licznych rywali. W tegorocznym konkursie, w ostatnim jego etapie znalazło się aż  42 uczniów z 14 różnych szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska. Sukces jest więc ogromny, zwłaszcza że Michał zmierzył się w konkursie nawet z tegorocznymi maturzystami! Ogromny talent i wrodzone zdolności matematyczne Michała pozwoliły mu pokonać rywali i zdobyć 1 miejsce.

Jesteśmy ogromnie dumni i cieszymy się sukcesem Michała, wierząc,
ze przed nim kolejne sukcesy w dziedzinie matematyki.
Do konkursu reprezentację Mechanika przygotowywała Adrianna Świder.

 






 

 

 

 

17.04.2017
 

Targi MOTOR SHOW – POZNAŃ 2017


Motoryzacyjne święto już za nami. 8 kwietnia 30 uczniów - miłośników motoryzacji z Mechanika wzięło udział w Targach Motoryzacyjnych Motor Show w Poznaniu.
    Jest to czwarta pod względem rozmachu impreza motoryzacyjna w Europie. Stanowi  świetną okazję, by przyjrzeć się nowościom na rynku. Nasi uczniowie -miłośnicy samochodów z pewnością nie wyszli zawiedzeni. Podczas wystawy oglądać można samochody wszystkich ważnych producentów, a swoje stoiska mają tu także producenci pojazdów z najwyższej półki. Coś dla siebie znaleźli tu również miłośnicy motocykli i tubingu. Wiele wykładów i konkursów wzbogaciło wiedze naszych uczniów. I jak zawsze nie wrócili z pustymi rękami, lecz przywieźli pamiątki w postaci gadżetów, prospektów, katalogów,  czasopism itp.
Wyjazd zorganizowany przez nauczyciela j. niemieckiego Annę Foryś-Musik z wsparciem nauczyciela j. angielskiego Krzysztofa Pamuły.
 

Cały wyjazd odbył się w ramach współpracy szkół zawodowych z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego . Cały koszt wyjazdu pokryła fundacja.

Anna Foryś-Musik

 

 

 

 

 

 

 

13.04.2017
 


 

  




Dzieląc się jajkiem
w te piękne Święta
życzymy samych radości.

Niech będzie zdrowie,
niech będzie szczęście,
niech będzie miłość
i wzajemna życzliwość

Wesołego Alleluja

 

 

 

 

 

 


28.03.2017
 

 

Powitanie WIOSNY w Mechaniku
czyli XIV Festiwal Nauki
___________________________ 

RELACJA

 

Po raz 14  Mechanik 23 marca otworzył swe gościnne podwoje dla wielu znamienitych gości, uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych a nawet podstawowych oraz całej swej społeczności szkolnej. Na widowni znalazła się również grupa młodzieży niemieckiej, przybyła tutaj w ramach programu Erasmus z Zwickau i Lipska. Wszystko dlatego, by wziąć udział we wspaniałym, niecodziennym wydarzeniu pod hasłem SAMOCHÓD WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO: NAUKOWO I SPORTOWO, czyli w XIV FESTIWALU NAUK

Na Festiwal przybyli zaproszeni goście: pani Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, pan Piotr Fedorowicz, starosta Świdnicki, pan Roman Grygianiec, dyrektor Rajdu Krause, panowie Filip Nivette i Jan Chmielewski – kierowcy rajdowi oraz pan Kamil Heller, pilot rajdow

W tym roku wykład inauguracyjny pt. „ Dwie Krainy. Pustkowie Smoga”, wygłosili wieloletni goście i przyjaciele Festiwalu, którzy są z nami od samego początku festiwalowej przygody: panowie mgr inż.Tadeusz Kandefer i mgr inż.Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych. W swoim niezwykle barwnym wykładzie pan T. Kandefer zwrócił uwagę słuchaczy na piękno Gór Stołowych, fenomenalne formy skalne rozrzucone na ich terenie, najwyższy szczyt tego pasma górskiego, czyli Szczeliniec Wielki i 27 –metrowe Piekiełko. Wspomniał też sławnych gości, którzy odwiedzili te tereny. Król pruski Wilhelm II, został wniesiony tu w lektyce, był tu też Johann Wolfgang Goethe oraz prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams. Labirynt Błędnych Skał wciąż stanowi wyzwanie dla wielu turystów. Natomiast pan T. Mazur przybliżył nam temat smogu, który tak bardzo nas zajmuje od jakiegoś czasu. Opowiedział o Smogu londyńskim, który zabił od 4-12tys osób w grudniu 1952r. Wskazał na zagrożenia somgiem ogromnych terenów miejskich w Europie Środkowej i konsekwencje dla zdrowia ludzi. Niestety samochody, a zwłaszcza silniki diesla też są odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Zabójczy benzoalfapiren znajduje się w spalinach samochodowych i wielu różnych śmieciach palonych w piecach. Czy jest gorzej niż 20 lat temu? Odpowiedź nie jest oczywista, a walka o czyste powietrze i piękno przyrody ciągle jeszcze przed nami.

Festiwalowym gościem był również pan Szymon Świerczek, dyrektor Inter Cars Grupa Dolny Śląsk, który przybył na Festiwal wraz z mobilnym, nowoczesnym centrum szkoleniowym, ukrytym w niesamowitej, przeogromnej i przepięknej ciężarówce. Inter Cars to największy dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie Środkowo-Wschodniej, firma oferuje również wyposażenie warsztatowe, w szczególności urządzenia do obsługi i naprawy samochodów oraz części do motocykli tuningu. O działalności zarówno firmy, jak i mobilnego centrum szkoleniowego opowiadał niezwykle interesująco pan Arkadiusz Musisz, specjalista ds. wsparcia sprzedaży, który oprowadzał uczestników Festiwalu po imponującym wnętrzu ogromnej ciężarówki.

Były kierowca rajdowy i wyścigowy, założyciel jedynego w Polsce, a także w Europie Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, właściciel salonu Nissana w Wałbrzychu pan Jerzy Mazur po raz kolejny uświetnił naszą imprezę. Pan J. Mazur w swoim wykładzie i prezentacji „ Dakar od podszewki” opowiadał o starcie w X Rajdzie Dakar w 1988 roku, w czasach, kiedy nasze samochody były technologicznie zacofane w stosunku do krajów zachodnich, a skrzynka narzędziowa zawierała drucianą szczotkę, kombinerki i śrubokręt… Pan Jerzy jadąc Starem 266, jako pierwszy Polak dojechał do mety i zajął 15. miejsce w tym prestiżowym rajdzie. W 1986 roku, na otwarciu Hungaroringu, zajął w Pucharze Przyjaźni 3. miejsce w Formule Easter.  W swoim wykładzie przedstawił wiele aspektów rajdu nieznanych dla przeciętnego kibica, opowiedział o swoich przygodach podczas rajdu, technicznych i technologicznych trudnościach i jak je rozwiązywano „na gorąco”. Wielbiciele Rajdu Dakar mogli zobaczyć wiele wspaniałych slajdów pokazujących rajd w wielu różnych odsłonach.

Pan Julian Obrocki, znany dziennikarz motoryzacyjny, redaktor magazynu „Auto Motor i Sport”,pilot rajdowy i podróżnik, filmowiec i fotograf, autor książki: „Maja Włoszczowska. Szkoła życia” i współautor z Krzysztofem Hołowczycem książki „Piekło Dakaru”, również uczestnik 10 Rajdu Dakar ,wystąpił ze swoim wykładem i prezentacją na temat :„Motorsport w służbie nauki. Czy rajdy samochodowe przyczyniają się do rozwoju motoryzacji?”. W bardzo zajmujący i ciekawy sposób przedstawił Rajd Dakar jako jeden wielki festiwal nauki, gdzie splatają się i wzajemnie uzupełniają takie dziedziny wiedzy jak fizyka, matematyka, technologia, technika, medycyna, fizjologia, przyroda, geografia i pewnie jeszcze kilka innych. Podkreślił, że rajd taki jak Dakar to rajd dla ludzi mądrych , potrafiących nie tylko wspaniale jeździć samochodem w koszmarnych pustynnych warunkach, ale też wiedzieć, jak co działa i dlaczego. Dla ludzi, którzy wiedzą jak poradzić sobie z kilometrami kamiennej pustyni, piaskiem typu fesz-fesz, wysoką temperaturą, ciśnieniem i własna fizjologią. Pan Julian był niezwykle przekonujący, gdy opowiadał o samochodach osobowych, ciężarówkach, motocyklach i quadach startujących zarówno w rajdzie w Afryce, jak i w Ameryce Południowej. Przedstawił nam Dakar jako zjawisko społeczne, niezwykłe przedsięwzięcie biznesowe oraz wielką powierzchnię reklamową.

Do szkoły przybył również Karol Ferenc, dziennikarz sportowy, autor i prowadzący audycję o sportach motorowych w radiu LUZ na Politechnice Wrocławskiej, specjalista od public-relations, organizator konferencji prasowej 45.rajdu Krause, która w tym roku została umiejscowiona właśnie w naszej szkole podczas XIV Festiwalu Nauki!! To niezwykłe wydarzenie!

Konferencja Prasowa 45. Rajdu Krause zakończyła pełen emocji i niezapomnianych wrażeń dzień. W Konferencji wzięli udział: pani Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, pan Piotr Fedorowicz, starosta Świdnicki, pan Roman Grygianiec, dyrektor Rajdu Krause, panowie Filip Nivette i Jan Chmielewski – kierowcy rajdowi oraz pan Kamil Heller, pilot rajdowy. Konferencję prowadził oczywiście pan Karol Ferenc. Przebieg Rajdu, nowości organizacyjne i bezpieczeństwo podczas Rajdu to główne tematy konferencji. Ogromną niespodzianką podczas konferencji był prezent dla pani Beaty Moskal-Słaniewskiej od pana Grzegorza Grzyba, rajdowego Mistrza Polski – piękny, biały ozdobiony czerwonymi różami kask rajdowy. W tym właśnie kasku pani prezydent wraz z Grzegorzem Grzybem ma otwierać tegoroczny Rajd Krause na świdnickim Rynku. Nowością tegorocznego Rajdu jest park serwisowy, który będzie zorganizowany na terenie świdnickiego OSiR. Zapowiada się niezwykle emocjonująco!

I tak to było w „Mechaniku”. Kolejny Festiwal już za nami! 14 edycja Festiwalu Nauki dobiegła końca i choć pomysłodawczyni i główna organizatorka Festiwalu pani Grażyna Kubiczek zarzeka się , że to był już ostatni Festiwal, my nie możemy się doczekać następnego!

Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie Festiwalu Nauki!


 

 

 

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

 

 

 

 


27.03.2017

 

 

 

 

 



"Ludzie, których kochamy, zostają na zawsze, bo zostawili ślady w naszych sercach"

 

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi,
 Wychowawcy i Pedagoga

Józefa  Grabka

nauczyciela bez reszty oddanego młodzieży,
u której rozwijał techniczne talenty i pasje.
 

Dnia 30 marca 2017r.
na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego o godzinie 14:00
pożegnamy naszego kolegę.

Pogrążeni w żałobie dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy
Zespołu Szkól Mechanicznych

Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

   

 

 

 

 

 

 

21.03.2017 


Zapraszamy


gimnazjalistów
i uczniów szkół średnich do
odwiedzenia
naszej szkoły
i uczestnictwa
w wiosennym
XIV
Festiwalu Nauki

Zapraszamy wszystkich na powitanie
                                       
                                     
WIOSNY w Mechaniku czyli ...

 

 

 

 

 


20.03.2017  

 

WIOSNA ACH TO TY ?

 

  To jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Szczególnie zimą, kiedy szaruga za oknem daje się we znaki resztki śniegu przypominają o swoim istnieniu. Na szczęście budząca się do życia przyroda przypomina o nadejściu nowej pory roku.

  O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili gdy słońce przekracza równik. Dzieje się to zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej). Co roku początek kalendarzowej wiosny zaczyn się o innej porze.

  Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem, czyli najdłuższym dniem roku wypadającym z 20 na 21 czerwca. Jest to ostatni dzień wiosny kalendarzowej, ponieważ 22 czerwca rozpoczyna się kalendarzowe lato.
 

W tym roku astronomiczny początek wiosny przypada
na 20 marca - punktualnie o godzinie 11.29.

 

 

 

 

 

10.03.2017 

 

Praktyki

w AMS

 

Firma AMS będzie szkolić uczniów Mechanika
________________________________________________
program „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”

 

    W dniu 9.03.2017r. grupa uczniów z klas 2aT i 3aZ uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do przedsiębiorstwa AMS w Jagodniku zorganizowanej w ramach programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie. W trakcie wizyty halę produkcyjną obróbki skrawaniem, halę montażową z nowoczesnymi liniami technologicznymi, biuro konstrukcyjne.

    W trakcie wizyty Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy i przedsiębiorstwo AMS sp. z o.o. z Jagodnika, specjalizująca się w budowie maszyn i linii technologicznych w przemyśle motoryzacji, podpisały porozumienie o współpracy w zakresie praktyk i staży zawodowych.

    Jest to kolejny wymierny efekt działania programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”. Do podpisania tego porozumienia pomiędzy Dyrektorem ZSM, Krzysztofem Anklewiczem i prezesem AMS Wojciechem Pawłowskim doszło w obecności samorządowców i gości specjalnych: prezydent Beaty Moskal – Słaniewskiej, zastępcy prezydenta Szymona Chojnowskiego, starosty Piotra Fedorowicza, wicestarosty Zygmunta Worsy oraz prezesa zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Andrzeja Panasa.

 



 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

 

 

 

 


10.03.2017 
 

DZIĘKUJEMY
FUNDACJI

Targi INTEC w Lipsku
__________________________________________
wycieczka zawodoznawcza

     Dzięki Fundacji Alae – Skrzydła rozwoju  grupa uczniów z klasy 2aT i 3aZ z opiekunem, panem Jarosławem Natankiem  w dniu 7.03.2017r. miała możliwość zwiedzenia Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji Intec w Lipsku.
    
   Targi Intec należą do grona wiodących imprez targowych dla przemysłu metalowego w Europie. Swoim zakresem obejmują głównie maszyny, obrabiarki, narzędzia oraz zaawansowane technologie obróbki metalu.

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 


7.03.2017

 

 

 

ZAPRASZAMY

UCZNIÓW
SZKÓŁ
GIMNAZJALNYCH

I
UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH

 

 

 

 

 

 

Samochód wczoraj, dziś i jutro: naukowo i sportowo
________________________________________________
  to tytuł

 

 

 

   Wsparcie naukowe festiwalu zapewnili nam studenci koła naukowego PWR Racing Team i ich naukowi opiekunowie. Będziecie mieli okazję posłuchać jak powstaje bolid i obejrzeć go.

   Niewątpliwą atrakcją festiwalu będzie show motoryzacyjne, którego gwiazdami będą samochody z Muzeum Sportów Motorowych w Wałbrzychu Jerzego Mazura. – Pan Jerzy będzie opowiadał o swoim udziale w Rajdzie Paryż – Dakar. Ciężarówka, którą jako pierwszy Polak pokonał tę trasę, też dojedzie na festiwal.

    Na festiwalu pojawi się także Show Car Inter Car. To ciężarówka z wyposażeniem, która jest  nowoczesnym, mobilnym centrum szkolenia.

    Będzie też mowa o ochronie środowiska, o walce ze smogiem. Prezentację na ten temat przygotowali pracownicy naukowi  Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych.

 

To jeszcze nie wszystkie niespodzianki, a już wkrótce szczegółowy program.

 
 

 

Specjalna dodatkowa oferta dla Gimnazjalistów

Zapraszamy do zwiedzenia

23 MARCA

Pracowni Diagnozowania i naprawy pojazdów samochodowych

Pracowni Projektowania procesów technologicznych dla maszyn numerycznych CNC

Pracowni badań wytrzymałościowych

Pracowni komputerowych

 

 

 

 

 


2.03.2017


Towarzystwo Przyjaciół Lasu

Zaprasza
do udziału w konkursie!

 

 


 

 

Międzynarodowy Konkurs YPEF
„Young People in EuropeanForests - Młodzież w Lasach Europy”

 


Zapraszamy do udziału w konkursie YPEF VII !

Poznajcie piękno i różnorodność lasów Europy,
 spotkajcie rówieśników z innych krajów europejskich!

 

Cele konkursu

Celem konkursu jest promocja wiedzy o bioróżnorodności europejskiej przyrody i zrównoważonym rozwoju w leśnictwie, a przede wszystkim wiedzy o lasach Europy.

 

Uczestnicy

Uczestnikami konkursu w Polsce są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będący w roku szkolnym 2016/2017 w wieku od 15 do 19 lat. Uczestnicy biorą udział konkursie w zespołach trzyosobowych. Wszyscy członkowie zespołu muszą umieć posługiwać się językiem angielskim, który jest językiem oficjalnym etapu krajowego oraz etapu europejskiego.

 

Zgłoszenia

Zgłoszenie do konkursu przesyła nauczyciel - koordynator za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego po kliknięciu banerka

Uzupełniony formularz należy przesłać na adres office@ypef.eu
Na zgłoszenia czekamy do 31.03.2017 r.

 

Zanim wyślesz zgłoszenie wejdź na stronę > www.ypef.eu

i zapoznaj się z całym przebiegiem konkursu

 

 

 


10.02.2017

RELACJA
Z WYCIECZKI

BMW Werke Leipzig – MOTORADMESSE – Museum AUDI Zwickau

 

03.02.2017 grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami (Krzysztofem Anklewiczem oraz Anną Foryś-Musik) odwiedziła fabrykę BMW Wer w Lipsku.  Produkty BMW Werk inspirują  charakterystycznym designem i dynamiką. Uczniowie wzięli udział w  ekscytującym i fascynującym doświadczeniu, jakim było spojrzenie za kulisy firmy i doświadczenie procesu produkcji poprzez zwiedzenie całej linii produkcyjnej - budowa karoserii, lakiernia, montaż. 2,5 godziny fascynującej przygody. 

Drugim punktem programu były zwiedzanie targów motocyklowych MOTORADMESSE. Jak każdego roku u progu sezonu, fani dwóch kółek mogli zobaczyć liczne premiery i nowości ze świata motocykli! Uczniowie zobaczymy motocykle, skutery oraz akcesoria motocyklowe prezentowane przez firmy m.in.: Aprilia,  BMW,  Carole Nash,  Ducati,  Honda,  Kawasaki,  KTM, ,  Suzuki,  Vespa,  Yamaha.

Napięty program przewidywał jeszcze odwiedziny małego, ale bardzo ciekawego muzeum AUDI w Zwickau. Tam uczniowie poznali historią firmy AUDI. Bardzo interesująca prezentacja historii budowy samochodów na terenie Saksonii, szczególnie przez pana Augusta Horch, ale także marki Audi, Wanderer, Horch i DKW czyli Autounion od początku aż do roku 1945.

Młodzież  potwierdziła, że wyjazd był bardzo udany. Dzięki niemu mogli poznać zarówno auta współczesne,  ich produkcje , jak i sięgnąć do historii motoryzacji.  W następnym roku chcą koniecznie zobaczyć linie produkcyjna samochodów elektrycznych BMW i3 i i8. 

Anna Foryś-Musik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.02.2017


544
ROCZNICA
URODZIN

 

 

 


Już niedługo
urodziny naszego patrona
_________
__19 II 1473  - 24 V 1543_______________
 

"Lepiej umrzeć oświeconym, niż żyć w niewiedzy."

Mikołaj Kopernik
 

 

 

    Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych.

    Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. Określa się ją mianem "rewolucji kopernikańskiej". Z idei Kopernika wywodzi się późniejsza zasada kosmologiczna, zwana także zasadą kopernikańską, według której część Wszechświata dostępna obserwacjom nie różni się od jego pozostałych części. W wersji uogólnionej przyjmuje się, że żaden punkt we Wszechświecie nie jest wyróżniony.

    Był jednym z nielicznych, którzy doczekali się tak wielu publikacji i własnych portretów. Ciekawe jest to, że tak naprawdę jego biografia nie jest tak do końca poznana i nie wiadomo jak rzeczywiście wyglądał nasz wielki astronom. Jedno było jest i będzie pewne, Mikołaj Kopernik był wielkim astronomem i niesłychanie cenionym człowiekiem.

 

 

zenD

 

 

31.01.2017

 

halowa
piłka  nożna

II miejsce w finale strefy wałbrzyskiej

 

      Dziś w Wałbrzychu odbył się finał strefy wałbrzyskiej w piłce nożnej halowej. Na starcie stanęły dwie najlepsze drużyny z powiatu świdnickiego- LO Świebodzice i ZSM Świdnica. Nasza szkoła jechała na zawody po "naukę", ponieważ przy poważnych osłabieniach drużyny musieliśmy zweryfikować nasze cele. 

      W wyniku losowania trafiliśmy do grupy wraz ze szkołą z Nowej Rudy oraz dwiema szkołami z Wałbrzycha. Awans do półfinału przyszedł nam nadspodziewanie łatwo. W półfinale wygraliśmy ze szkołą z Bystrzycy Kłodzkiej po serii rzutów karnych. W finale przyszło nam się zmierzyć "ze starym" znajomym, czyli LO Świebodzice. W finałach powiatowych pokonaliśmy ich, lecz teraz przyszedł czas na rewanż. Wynik 1-0 dla LO sprawił, że zdobyliśmy II m. w finale strefy wałbrzyskiej.

   
 Za zwycięzców trzymamy kciuki w finale dolnośląskim a my cieszymy się z bardzo dobrego miejsca.

Gratulacje da naszej drużyny: na fot. od lewej stoją-opiekun Radosław Szalecki, Oskar Łuszkiewicz kl. 2 aZ, Piotr Nowowiejski kl. 3 bT, Jakub Salamon kl. 1 aT, Jakub Górka kl. 2 aZ, Oskar Jagła kl. 2cT, Bartek Maruszak kl. 3bT oraz bramkarz Dawid Chrzan kl. 2 aZ. W drużynie we wcześniejszych etapach grali Kamil Sadowski kl 4 aT i Wojciech Kurzeja kl. 2 bT.

 

Radosław Szalecki

 

 

 

 

 

 

 


17.01.2017

 

 

 

 



Dnia 18 stycznia 2017r.
w Jaworzynie Śląskiej
pożegnamy naszego ucznia, naszego kolegę

Przemysława Dziedzica
z klasy 1aZ

 

Bliskim Przemka składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Społeczność Zespołu Szkół Mechanicznych

 


14.01.2017


XIII
ŚWIDNICKI
POLONEZ MATURZYSTÓW
 

Na szczęście !

 

        

 

    To już po raz 13 na zaproszenie Zespołu Szkół Mechanicznych młodzież klas maturalnych
z ponadgimnazjalnych szkół powiatu świdnickiego (w sumie ponad 900 osób) 13 stycznia (w piątek)zatańczyła 
POLONEZA.

   Tuż po 12.00 z dwóch stron Rynku – od strony ul. Kotlarskiej i od  ul. Grodzkiej - wyruszyły dwa korowody. Pierwsze pary poprowadzili prezydent Świdnicy Beata Moskal – Słaniewska oraz starosta świdnicki Piotr Fedorowicz. Układ tańca został przygotowany przez Marię i Wojciecha Skiślewiczów, choreografów Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. W organizacji poloneza uczestniczył także Świdnicki Ośrodek Kultury.

Główny organizator Zespół Szkół Mechanicznych przygotował również pamiątkowe certyfikaty dla każdego uczestnika tego niecodziennego wydarzenia.
 

 



 

Do zobaczenia za rok!

 

 

 

 

 

20.12.2016

Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku

 

Dla każdego z nas święta to czas szczególny. To nie tylko wspomnienie ważnego wydarzenia religijnego, ale także czas odpoczynku, spotkań z bliskimi i rodziną. Coraz częściej święta stają się ucieczką od codzienności, czasem wyciszenia, refleksji i nadziei.

 

"Nasza nadzieja jest w Chrystusie,
przecież w Nim się spełniło to,
na co czekamy, jako obietnicę."

(św. Augustyn, Przeciw Faustowi 11,7)

 

 

Niech te święta Bożego Narodzenia
przyniosą nam wiele radości,
Niech uśmiech zagości w domach,
Niech ogarnie nas ciepło wigilijnej świecy,
a jej blask zamieni się w żywe iskierki w oczach,
Niech samotność odejdzie w niepamięć,
Niech zima otula nas białym puchem,
jak ciepły koc przy kominku,
Niech bieluteńkie gwiazdeczki
skrzypią wesoło pod naszymi butami
na wieczornym spacerze.
Niech dobry Bóg namaluje
szczęście na naszych twarzach,
Niech miłość dotyka nas delikatnie,
lecz bez ustanku...
 

... oraz aby ten nowy nadchodzący 2017 rok
był lepszy niż mijający,
 spełnił marzenia
i każde małe czy duże pragnienia!

 


 

 

 

 

 

19.12.2016
 

MISTRZOWIE POWIATU!!!

 

       W minionym tygodniu odbyły się rozgrywki w piłkę koszykową. Nasza szkoła zdobyła Mistrzostwo Powiatu pokonując na swej drodze 4 przeciwników. Najpierw we wtorek, w grupie eliminacyjnej, pokonaliśmy ZSB-E 33:26 i ZSE 36:24. Wielki finał został rozegrany w piątek 16 grudnia w II LO. Po losowaniu wiedzieliśmy już, że będziemy grać dwa mecze pod rząd. Pierwszy mecz zagraliśmy z LO Strzegom. Od początku narzuciliśmy swój styl gry, który wyprowadził nas na kilku punktowe prowadzenie. Nie oddaliśmy go już do końca, wygrywając ostatecznie 20:11. Po 10 minutach przerwy zagraliśmy z gospodarzami, czyli II LO. Początkowo licealiści wykorzystując to, że byliśmy już nieco zmęczeni, prowadzili 4 punktami. Pod koniec I połowy jednak losy się odwróciły, gdyż na 1 s przed końcem, Kamil Sadowski z IVaT rzucił do kosza z połowy boiska i trafił wyprowadzając nas na prowadzenie 16:13. Tego prowadzenia już nie oddaliśmy do końca, pokonując ostatecznie licealistów 22:18. W obydwu meczach wyróżniał się nasz kapitan i najlepszy obecnie koszykarz w naszej szkole Bartosz "Lukas" Lukaszczyk z IIIaT. Dzielnie wspierali go grając w pierwszej "piątce": Oskar Durzyński (IIIaT), brat Mateusz Lukaszczyk (IVaT), wspomniany wcześniej Kamil Sadowski (IVaT), Bartosz Musielewicz (IIbZ). Na zmiany wchodzili: Adrian Ziębicki (IIIaT), Piotr Markiewicz (IbT), Błażej Zapotoczny (IVcT), Radosław Czerwiński (IbZ), Mateusz Dąbal (IaT). We wtorek był również Damian Starowicz (IbZ).

Gratulujemy i życzymy sukcesów w półfinale strefy wałbrzyskiej.

Piotr Godula

 

 

 

 

 

 

 

 

15.12.2016



Wymiana uczniowska
   PARTNERSTWO  SZKÓŁ

 

              W dniach 26.11.2016-03.12.2016 13 uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielkami Jolantą Sajdak i Dorotą Szymik uczestniczyli w wymianie uczniowskiej w Gelsenkirchen. Partnerstwo szkół trwa od 2010 roku i, jak podkreślił dyrektor Berufskolleg fur Technik und Gestalltung, daje obu szkołom możliwość lepszego poznania Europy, funkcjonowania szkół i zaprzyjaźniania się z rówieśnikami i ich krajem. Jak co roku Świdnickich uczniów powitała w imieniu władz miasta Burmistrz Martina Rudowitz.

              W programie wymiany znalazło się  wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie stadionu Veltins Arena drużyny piłkarskiej Schalke 04, wyjazd na  Targi Motoryzacyjne "Essener Motorsshows", wycieczka do Munster, udział w lekcjach czy wyjście na basen. W ramach projektu uczniowie odbyli 2 dniowe praktyki na tokarkach CNC, poprowadzone przez nauczyciela Maika Pekelsena. Pełni wrażeń oraz z nastawieniem , że już za rok będą mogli spotkać się z kolegami z partnerskiej szkoły, uczniowie z Mechanika wrócili do Świdnicy. Wymiana odbyła się w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

             Dzięki wymianie uczniowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności językowe oraz poznawać  kulturę, tradycję i codzienne  życie  niemieckich rodzin.  We wrześniu 2017r z rewizytą przyjadą uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły do Świdnicy.

 

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 


5.12.2016

 

      V Konferencja  Bibliotekarzy Szkół
i Bibliotek Publicznych Powiatu Świdnickiego

 

1 grudnia 2016 roku odbyła się V Konferencja  Bibliotekarzy Szkół i Bibliotek Publicznych Powiatu Świdnickiego, którą zorganizowali bibliotekarze z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Uczestnicy konferencji, dwudziestu pięciu nauczycieli ze szkół naszego powiatu, wzięli udział w szkoleniu, poprowadzonym przez panią Urszulę Tobolską z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Prezentacja pt. „Kreatywny bibliotekarz” dotyczyła różnorodnego spojrzenia na zawód bibliotekarza (przykłady stereotypów oraz pozytywny obraz współczesnego bibliotekarza) oraz ciekawych propozycji wydarzeń promujących czytelnictwo. Prowadząca podkreśliła, że pracując z pasją, bibliotekarz może pozytywnie wpłynąć na wychowanie i rozwój ucznia. 

Druga część Konferencji poświęcona była bibliotekarskim pasjom. W krótkim wystąpieniu nauczyciele bibliotekarze ZSM pokazali, jak w codzienną pracę w szkole i bibliotece wpleść elementy z zakresu własnych, prywatnych zainteresowań, tak, by praca przynosiła radość i satysfakcję. Te różnorodne formy działań (muzyczne, artystyczne) stanowią kreatywny wkład w pracę biblioteki szkolnej i całej szkoły. Kolejno inni uczestnicy spotkania również podzielili się swoimi doświadczeniami, jak twórczo i z pasją podchodzą do swojej codziennej pracy.

W ostatniej części programu warsztaty z kreatywnego pisania poprowadziła pani Barbara Elmanowska. Uczestnicy Konferencji mieli okazję zmierzyć się m. in. z takimi zadaniami jak tworzenie haseł na plakat, układanie krótkich tekstów informacyjnych oraz napisanie krótkiej recenzji ostatnio przeczytanej książki.

Całe przedsięwzięcie przysłużyło się zintegrowaniu środowiska bibliotekarskiego z terenu powiatu świdnickiego. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i było okazją do wzbogacenia warsztatu metodycznego oraz do wymiany doświadczeń z codziennej pracy bibliotekarza.

 

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 


25.11.2016

 


 Przemija magia, chociaż wielkie moce jak były są.
 W sierpniowe noce
nie wiesz, czy gwiazda spada, czy rzecz inna.
 I nie wiesz, czy to właśnie rzecz, co spaść powinna.
 I nie wiesz, czy przystoi bawić się w życzenia,
wróżyć? Z gwiezdnego nieporozumienia?

 

"Spadające z nieba"
Wisława Szymborska

 

   Fascynujący, nieznany wszechświat
 
  IX Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej

 

       W czwartek (24.11.2016) Mechanik już po raz dziewiąty otworzył swe podwoje dla uczestników IX Powiatowego Wieczoru Poezji Obcojęzycznej, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Fascynujący, nieznany wszechświat”. Wieczór Poezji zgromadził dziś aż 39 wykonawców poezji angielskiej i niemieckiej z 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego, prezentującej różnorodne ujęcie tematu. Gwiazdy, planety, księżyc, droga mleczna i cały wszechświat to tematyka przewijająca się w poezji od zarania dziejów. Bo cóż znaczy człowiek wobec wszechświata? Jak poznać coś co jest tak bliskie i tak dalekie zarazem? Jak poznać ludzkimi zmysłami coś, czego nie można dotknąć a co fascynuje i zachwyca? Któż nie podziwiał rozgwieżdżonego nieba i ogromnej tarczy księżyca na nocnym niebie? . Fascynujący nieznany wszechświat to teren ciągle jeszcze niezbadany, kryjący w sobie wiele tajemnic i niespodzianek. Może właśnie dlatego nie brak poezji związanej z tą tematyką. W nastrojowej świetlicy ZSM, przy blasku świec mogliśmy wysłuchać wierszy w interpretacji uczniów z następujących szkół: I LO, II LO, III LO, ZSE, ZSnr1, ZS CKR oraz oczywiście ZSM. Licznie zgromadzona publiczność nagradzała wykonawców gromkimi brawami.

     Wieczór był bardzo nastrojowy i klimatyczny, oprawa muzyczna i prezentacje multimedialne dodatkowo wzbogacały odbiór tekstów. Bardzo cieszy nas fakt, że młodzież ciągle chce brać udział w wieczorach poetyckich, pragnie prezentować swoje umiejętności recytatorskie i językowe. Każdy uczestnik wieczoru przygotowuje również krótką informację o autorze wiersza i jego treści, przy okazji rozwijając swoja wiedzę o poetach i pisarzach różnych epok. Każdy uczestnik Wieczoru został nagrodzony, dzięki wsparciu sponsorów.

   Cóż, tegoroczny Wieczór Poezji to już przeszłość, ale organizatorzy imprezy – Zespół Nauczycieli Języków Obcych ZSM- już zapowiadają kolejną edycję tego wydarzenia – X Jubileuszowy Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej. Serdecznie zapraszamy!!!

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 


 

 


 

 

 


16.11.2016

 NOWOCZESNE TECHNIKI POMIAROWE
        Seminarium techniczne branży mechanicznej

 

     W piątek 18.11.2016 r.  w naszej szkole odbędzie się seminarium techniczne branży mechanicznej organizowane przez Fundację „ALAE”.

Tematem seminarium  będą ”NOWOCZESNE TECHNIKI POMIAROWE”, a poprowadzi je firma MITUTOYO.


Celem konferencji jest:

  • promowanie szkolnictwa zawodowego,

  • poznanie nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle,

  • rozszerzenie współpracy między szkołami i pracodawcami,

  • wsparcie szkół w zakresie mechaniki, pomiarów warsztatowych i obróbki skrawaniem.

PROGRAM SEMINARIUM
 

08.30 - 09.00 Rejestracja

09.00 - 09.15 Powitanie gości - MITUTOYO POLSKA

09.15 - 10.30 Współrzędnościowa technika pomiarowa

   a) Obecne metody programowania maszyn współrzędnościowych

   b) Sposoby programowania maszyn współrzędnościowych w przyszłości

10.30 - 10.45 Przerwa kawowa

10.45 - 12.00  Pomiary chropowatości powierzchni

   a)  Pomiar chropowatości metodą odniesieniową

   b)  Pomiar chropowatości metodą bezodniesieniową

   c)  Normy wykorzystywane do pomiarów chropowatości

12.00 – 12.30 Przerwa obiadowa

12.30 – 13.00 Zakończenie konferencji i losowanie nagród

 

 

 

 

09.11.2016

 

 

11 listopada
to symbol miłości ojczyzny,
walki o wolność, symbol wiary,
symbol zwycięstw, symbol pamięci.

 

 

 

11 listopada 1918 r. Polska odzyskuje niepodległość

 


(...) Każda epoka ma swe własne cele
I zapomina o wczorajszych snach...
Nieście więc wiedzy pochodnię na czele
I nowy udział bierzcie w wieków dziele,

Przyszłości podnoście gmach!

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,

Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,

I wy winniście im cześć! (...)

Adama Asnyka

 

   

Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy…

Święto Niepodległości jest niematerialnym pomnikiem naszej historii, przy którym zbieramy się jako naród i społeczeństwo polskie co roku. Jak każdy pomnik, ma on uczyć, uzmysławiać, przypominać o wydarzeniach i ludziach, którym tak wiele zawdzięczamy.

Oddajmy im należny hołd i szacunek, to tylko dzięki tym, którzy walczyli o wolność, możemy żyć we własnej ojczyźnie. To ich dziedzictwo i zasługa - to ich walka, nadzieja i wiara. Jesteśmy im za to wdzięczni. Wiemy, że nie wolno nam zmarnować tego, co uczynili dla Polski.

 

 

    Dnia 11 listopada, 1918 roku dużo się wydarzyło. Po czterech lat wykrwawiających zmagań, walczące strony podpisały w Compiegne zawieszenie broni, które przyniosło koniec Wielkiej Wojnie. Karol I, ostatni cesarz Austro ­-Węgier abdykował. Tego samego Dnia, w Warszawie, Rada Regencyjna, z namaszczenia państw centralnych, pełniąca rolę rządu tymczasowego Królestwa Polskiego, przekazała naczelne dowództwo nad polskim wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Poprzedniego dnia komendant Legionów przybył do Warszawy z Magdeburga, gdzie od roku był więziony. Piłsudski odmówił wówczas złożenia cesarzowi Niemiec przysięgi wierności, a walczące dotychczas, po stronie państw centralnych Legiony zostały rozwiązane.

Czy 11 listopada Polska odzyskała niepodległość?

    Wiadomo że był to długi proces, ale tego dnia na ulicach wszystkich polskich miast trwał festyn, rozbrajano Niemców, a ludzie nie mieli wątpliwości, że świętują odzyskanie niepodległości. Atmosferę i radość jaka wtedy panowała, można porównać do czasów pierwszej Solidarności. Dzień był przełomowy, ale trzeba pamiętać, że to nie był koniec kształtowania się granic i systemu politycznego Rzeczpospolitej, sklejonej z kawałków trzech mocarstw. W bliskiej przyszłości czekały ją zwycięstwa i porażki w powstaniach, plebiscytach, wojnach, ogłoszenie konstytucji, wybór pierwszego prezydenta i jego zabójstwo...
11 listopada jest nierozerwalnie związany z Józefem Piłsudskim, który utożsamiał najlepsze cechy Polski: niezależnej, bohaterskiej i nieugiętej. Komendant budził w ludziach takie uczucia, jakie siedemdziesiąt lat później budził w Polakach papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa i Solidarność. 11 listopada Polacy czuli, że po 12 dekadach odradza się Rzeczpospolita.

  

 

zenD

 

 

 

27.10.2016

 

 

 


 

1 Listopad  -  czas pamięci
 

Dzisiaj cmentarze zniczami rozświecą

Pyłki chryzantem wypełnią powietrze

Splecione ze świec dymem, ku niebu polecą

Kołysząc się lekko na wietrze.
 

Nad grobem bliskich nam osób

Odżyją wspomnienia, obraz ich życia powróci

Obraz... którego zapomnieć nie sposób

Obraz... nas cieszył... a dzisiaj smuci...

 

 

 

Już za kilka dni 1-szy Listopad.

Pójdziemy odwiedzić groby najbliższych, znajomych, spoglądać będziemy ile nowych mogił powstało, z zastanowieniem popatrzymy na opuszczone i zaniedbane mogiły...
Zapalmy na nich świeczkę, ku pamięci człowieka, ku wierze, że wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.

 

zenD

 

 

 

 

12.10.2016

Dzień Edukacji Narodowej

 

      Za dwa dni, a dokładniej  14 października będziemy uroczyście obchodzili Dzień Edukacji Narodowej, który znamy jako Dzień Nauczyciela. Jest to święto wszystkich osób, które pracują w oświacie, a więc także pani księgowej, pani pedagog, pani sekretarki, pana kierownika oraz wielu innych.

     W tym dniu najczęściej nie ma zajęć lekcyjnych. Są za to apele i przedstawienia, w czasie których uczniowie dziękują nauczycielom za ich pracę – składają życzenia, wręczają laurki i kwiaty. A niektórzy nauczyciele otrzymują medale oraz nagrody.

     Pamiętajcie, aby w tym dniu podziękować wszystkim nauczycielom, a w szczególności swoim wychowawcą, za ich pracę i podejmowany trud.

 

 

 

Wszystkim nauczycielom i pracownikom składamy najserdeczniejsze życzenia:

 

Niech Wam nie zbraknie nigdy zdrowia,

niech szkoła w dom się wspólny zmienia!

Praca wychowawcy to praca niełatwa

bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.

Kocha ona figle i chętnie się czubi,

lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi.

Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,

aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,

który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,

jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.

 

 

 

 

 

12.10.2016

We Are The Champions …

 

     Tymi słowami przeboju zespołu Queen zakończyła się 11 października 2016 roku uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i nagród dla pracowników oświaty w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju z okazji Święta Edukacji Narodowej.

     Był to prawdziwy sukces świdnickiego „Mechanika”, którego siedmiu nauczycieli otrzymało z rąk Wojewody Dolnośląskiego pana Pawła Hreniaka i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty pana Romana Kowalczyka prestiżowe wyróżnienia za wzorowe, wyjątkowe sumienne wykonywanie obowiązków oraz sukcesy w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

     Medalami za Długoletnią Służbę przyznawanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostali odznaczeni: Medalem Srebrnym - pani Małgorzata Koźlik, pani Dorota Szymik i pan Krzysztof Treska, Medalem Brązowym - pani Agnieszka Rogozińska.

     Medalem Komisji Edukacji Narodowej przyznawanym przez Ministra Edukacji Narodowej zostali odznaczeni: pani Anna Smusz-Malicka, pani Jolanta Wikarek i pan Radosław Szalecki.

Wyróżnionym nauczycielom składamy gratulacje i życzymy im dalszych sukcesów w wypełnianiu dydaktycznej i wychowawczej misji szkoły.

 

Krzysztof Anklewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.10.2016

Rajd Mechanika

 

140 uczestników, łącznie 20 przebytych kilometrów, zmienna aura i piękne widoki na wzniesienia Gór Kamiennych – tegoroczny wyjazd uczniów i nauczycieli na Rajd Mechanika właśnie dobiegł końca.  

Rajd Mechanika to coroczne ogólnoszkolne wydarzenie, na które z niecierpliwością czekają zarówno uczniowie klas starszych, jak i „pierwszaki”. Na początku roku szkolnego odbywa się wjazd w pobliskie góry, gdzie podczas pieszej wędrówki można aktywnie i miło spędzić czas.

Tegoroczny Rajd odbył się w dniach 3-4 października. W poniedziałek rano 31-osobowa grupa uczniów klas drugich i trzecich wraz z opiekunami wyruszyła pociągiem do miejscowości Boguszów-Gorce. Stamtąd zaplanowane było przejście zielonym szlakiem do Sokołowska. Trasa o średnim stopniu trudności wiodła przez Dzikowiec Mały i Dzikowiec (836 m n.p.m.) oraz miejscowość Unisław Śląski. Około 4-godzinna wędrówka zakończyła się w Ośrodku Radosno w Sokołowsku. Wieczorem na turystów czekało jeszcze tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Najbardziej tego dnia zaskoczyła nas – na szczęście pozytywnie – pogoda. Wbrew prognozom nie padało, chwilami nawet wyglądało słońce.  

W piątek, we mgle i po nocnych opadach deszczu, na trasę Rajdu Mechanika wyruszyła liczna grupa pierwszoklasistów wraz z wychowawcami i opiekunami – mimo kapryśnej aury humory wszystkim dopisywały! Pierwszy raz Rajd przybrał formę rywalizacji międzyklasowej o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły. Na uczestników czekały liczne zadania niespodzianki. Uczniowie poznali historię szkoły i postać naszego patrona Mikołaja Kopernika, zaśpiewali ułożoną przez siebie piosenkę oraz robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Wiele emocji dostarczyła zabawa w przeciąganie liny. Rajd zakończył się przy schronisku „Andrzejówka”, gdzie przy wspólnym ognisku pieczone były kiełbaski.   

W rywalizacji międzyklasowej najwięcej punktów zdobyła i puchar wywalczyła klasa I c T – technik informatyk pod dowództwem wychowawczyni p. Małgorzaty Koźlik.

Tegoroczny Rajd za nami – ze zmienną aurą, porannymi opadami i mgłą, ale też wspomnieniem wspólnych chwil na szlaku, wesołej zabawy i rywalizacji. Przed nami – jak zawsze – plany na kolejne wędrówki w góry.

 

Paulina  Chudy

 

 

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

4.10.2016

Most polsko-niemiecki w Mechaniku
 

     Już po raz kolejny uczniowie z Mechanika mogli ćwiczyć swoje umiejętności językowe zarówno z języka niemieckiego jak i angielskiego wspólnie z uczniami z partnerskiej szkoły z Gelsenkirchen w Niemczech. Tym razem tematem projektu finansowanego ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży była budowa mostu polsko-niemieckiego  oraz warsztaty językowe umożliwiające lepszą komunikację. Wspólnie z uczniami z Niemiec nasi  uczniowie  uczestniczyli  w polsko-niemieckiej lekcji historii w Zamku Książ oraz w Krzyżowej zgłębiając wiedzę na temat II wojny Światowej i Ruchu Oporu zwanego Kręgiem z Krzyżowej. W programie nie zabrakło również wspólnego zwiedzania Świdnicy, Gross - Rosen oraz stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia.

      Tydzień szybko minął a uczniowie z Niemiec pełni wrażeń, zachwyceni pięknem Dolnego Śląska wrócili do swoich domu. Rewizyta już w listopadzie. Tym razem uczniowie z Mechanika pojadą do Niemiec. Koordynatorami projektu były ze strony niemieckiej Claudia Bage i nauczycielka  j. niemieckiego Jolanta Sajdak.

 

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

 

4.10.2016

Schüleraustausch - czyli wymiana uczniowska

 

     Po raz kolejny 13 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych wraz z opiekunami Anna Foryś –Musik i Dorota Schab, wyjechało z wizytą partnerską do Bad Kissingen do Staatliche Berufsschule w ramach wymiany uczniowskiej (24.09.2016-01.10.2016) Głównym celem wizyty są praktyki w tamtejszych warsztatach samochodowych. W tym roku uczniowie praktycznie mogli sprawdzić się w serwisie: Opel, Audi Mercedes, VW, w warsztatach Bundeswehry i w Stadtbauamt. Uczniowie popracują na najnowszych modelach samochodów, sprawdzając zdobytą w szkole wiedzę. Z wszystkich firm wróciła informacja zwrotna, że z chęcią przyjęliby naszych uczniów na dłuższe praktyki, ponieważ są bardzo dobrze przygotowani i pracują z dużym zaangażowaniem. Potwierdzeniem są zaświadczenia o odbytych praktykach, jakie uczniowie otrzymują.

Mieszkaliśmy, już tradycyjnie, w miasteczku garnizonowym Lager Hammelburg w koszarach. Było to ogromne przeżycie dla uczniów, ponieważ z bliska mogli zobaczyć jak wygląda struktura wojska oraz poznać metody szkoleń. Na terenie jednostki jest bardzo dużo atrakcji, z których skorzystali nasi uczniowie min.: kryty basen, kręgle, doskonale wyposażona siłownia itp. Natomiast w szkole uczniowie wzięli udział w zajęciach lekcyjnych-warsztatowych, gdzie mogą sprawdzić min. swoja znajomość języka, ale również dostrzec różnice w systemie szkolnictwa.

Mieliśmy również czas na poznanie Bad Kissingen oraz małego miasteczka Hammelburg. Dużą atrakcją był wyjazd do jednej z najstarszych kopalni rudy żelaza: Erzbergbau in Aalen-Wasseralfingen. Tam uczniowie dowiedzieli się jak wydobywało się rude żelaza i do czego była i jest wykorzystywana. Zwiedziliśmy również piękne miasto Würzburg z twierdzą Marienburg.

Od kilku lat podróżujemy do naszej partnerskiej szkoły pociągami. Bardzo ciekawa przygoda. Polecamy .

Anna Foryś – Musik i Dorota Schab

 

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

3.10.2016

VICTORY w Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych

 

     Drugie zwycięstwo zanotował nasza reprezentacja w rywalizacji szkół średnich. 30 września wygraliśmy z dużą przewagą Sztafetowe Biegi Przełajowe, które odbyły się w Świdnicy w Parku Centralnym. Wszystko zaczął Daniel Borowiec z IIa T, który na pierwszej zmianie nie dał się nikomu wyprzedzić i dobiegł do strefy zmian na I miejscu. Na 2 zmianie reprezentował nas Patryk Szczepaniak z IVb T, który mimo choroby stawił się na zawodach i dzielnie biegał "ile bozia dała". 3 zmiana to Wojciech Kurzeja z II b T, 4 zmiana Jakub Salamon z Ia T, 5 zmiana Oskar Durzyński z IIIa T, 6 zmiana Dawid Olech z IIa T, który ponownie wrócił nam prowadzenie, 7 zmiana Jakub Krakowiak z Ib T, 8 zmiana Filip Olszówka z IIa T, 9 zmiana Kamil Sadowski z IVa T (kapitan) i dokończył dzieło na 10 zmianie Damian Myszkowski z IIb T.

     Ponadto dzielnie wspierali nas rezerwowi Bartek Lukaszczyk z IIIa T i Krystian Kuklis z IIa T, którzy zresztą jak cała drużyna, mocno dopingowali nasz zespół.

Gratulujemy i dziękujemy!
Teraz czeka nas finał dolnośląski. Trzymajcie kciuki!

 

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

 

22.09.2016

 



 

 

 

 

Najstarsi górale nie pamiętają takiego sukcesu!
 

W rozegranych w dniu dzisiejszym powiatowych biegach przełajowych  w Mokrzeszowie nasza reprezentacja obsadziła całe podium!

     Wygrał jeden z faworytów, uczeń kl. 2b T Damian Myszkowski. Drugie miejsce zajął Kamil Sadowski z kl. 4a T, a podium uzupełnił Filip Olszówka z kl. 2a T. Dodatkowo na 4 miejscu przybiegł Daniel Borowiec z kl. 2a T. Na zdjęciach można zauważyć jak bardzo nasi uczniowie  zdominowali zawody. Wszystkim zawodnikom naszej szkoły gratulujemy.

Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy!

 

 

16.09.2016

 

IDŹMY
RAZEM

 

FINAŁ

 

 

 

 

 

Come Together - Udało się!!! wszystkie grupy dotarły na metę razem!

 

    Nad zalewem zgromadziło się prawie 400 uczniów Mechanika, którzy już wcześniej zostali podzieleni na 5 grup, w zależności od tempa swojego biegu. Na miejsce imprezy przybyli: starosta świdnicki pan Piotr Fedorowicz i  wicestarosta pan Zygmunt Worsa, którzy powitali zebranych i otworzyli imprezę. O godzinie 12.15 pierwsza grupa, czyli ta z numerem 5 ( tempo 5km/godz) ruszyła na start i rozpoczęła bieg. Za nią w odpowiednich odstępach czasu  ruszały kolejne grupy (6,7,8,9,10 - nr grupy określa tempo biegu, grupa 6- 6km/godz.  itd), tak by wszyscy spotkali się na mecie razem, czyli Come Together. Uczestnicy biegu mieli do pokonania 3km, czyli 2 okrążenia wokół zalewu, a każda grupa była prowadzona przez liderów czuwających nad właściwym tempem grupy. Udało się!!! wszystkie grupy dotarły na metę razem! To był niesamowity widok, bardzo budujący. Ogromna grupa młodych ludzi, wszyscy w koszulkach z logo projektu, uśmiechnięci i zadowoleni z fajnego wydarzenia, które  na długo zostanie w pamięci i  być może zmieni styl życia niejednego młodego człowieka.

    Taki jest cel tego projektu - przekonać młodych ludzi, że warto się ruszać i to w tempie dostosowanym do swojego organizmu. Warto również zaznaczyć, że wśród uczestników biegu było wielu nauczycieli  wraz dyrektorem szkoły.

 

 

 






 

 

 

- więcej zdjęć na Facebook"u

 

 

 

 

Ę

15.09.2016

 

DZIEŃ
SPORTU
_________________

 

IDŹMY
RAZEM

 

ZAPRASZAMY

WSZYSTKICH

ŚWIDNICZAN

 

 


 

     Nasza szkoła, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy oraz Fundacja V4Sport uczestniczą w europejskim projekcie sportowym Come Together.

     Come Together to projekt mający na celu podniesienie i zachęcenie do aktywności fizycznej młodych Europejczyków w wieku 16 – 18 lat. Projekt jest innowacyjny oparty na koncepcji wykonywania powolnych ćwiczeń pozwalający określić prędkość oraz prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń mających wpływ na zdrowie młodych ludzi. Świdnica będzie jedynym miastem w Polsce i jednym z 6 w Europie w którym będzie realizowany projekt. Projekt podzielony jest na dwa etapy.

        Pierwszy to - test z wykorzystaniem pulsometru, który pozwoli określić prędkość szybkiego chodu – powolnego biegu. Pozwala określić z jaka prędkością (kontrolując puls) jesteśmy w stanie pokonać odcinek 1 km i ile kilometrów pokonamy w czasie jednej godziny. 

       Test został już przeprowadzony w naszej szkole i pozwolił na podzielenie uczniów na grupy z różnymi wydolnościami fizycznymi, wpływającymi na poziom aktywności ruchowej.

 

Etap drugi to  spotkanie się (come together) na starcie i mecie wszystkich uczestników biegu.
Spotkajmy się zatem -   20 września o godzinie 12:00 nad zalewem WITOSZÓWKA.

 



- więcej informacji na Facebook"u

 

zenD

 

 

1.09.2016

SERDECZNIE
ZAPRASZAMY!

 

Targi "Zdrowie ma smak" 

                                 

  

        Organizatorzy oraz Starostwo Powiatowe zaprasza nie tylko mieszkańców Świdnicy wraz z rodzinami do odwiedzenia tegorocznych X jubileuszowych Targów Zdrowie ma Smak organizowanych w ramach Dni Promocji Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej. 

 

         Wszyscy odwiedzający w tych dniach świdnicki rynek będą mogli spróbować lub kupić naturalną, zdrową żywność, produkowaną przez lokalnych wytwórców, bez sztucznych dodatków i polepszaczy

      Szczegółowy program Targów Zdrowej Żywności i Świdnickiego Festiwalu Piwa Rzemieślniczego na plakatach można obejrzeć odwie-dzając stronę

 www.powiat.swidnica.pl
lub facebooku
www.facebook.com/powiat.swidnica.

 

 

 

 

 

01.09.2016

I TY też możesz rozpocząć naukę w naszej szkole...

Z A P R A S Z A M Y !!!

 

 

 

SKOŃCZYŁY SIĘ WAKACJE

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
 





 

 

 

DO KOŃCA ROKU SZKOLNEGO POZOSTAŁO WAM  T Y L K O 294    DNI

 

 

 

 

01.09.2016

 

 

WOJSKO NIEMIECKIE WYŁAMUJE SZLABAN GRANICZNY - WOJNA

SOJUSZNICY

77 ROCZNICA WYBUCHU iI WOJNY ŚWIATOWEJ

 

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 wojska niemieckie,
bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski,
a
17 września wschodnie granice Polski przekroczyły oddziały Armii Czerwonej.

 


 

mini lekcja historii > przeczytaj

 

zenD

 

 

 

24.08.2016

PIERWSZY
DZWONEK

 

 

 

Zapraszam na uroczystość Inauguracji Roku Szkolnego 2016/2017,
która odbędzie się w czwartek
1 września 2016 roku - godzina 9:15

 

Zbiórka:  godz. 8:30  -  Klasy I;   godz. 9:00  -  Klasy II, III, IV